Martin Zounar prodělal covid a popsal průběh nemoci. Ať nás už hlavně pustí do práce, přeje si

Martin Zounar proděl covid
Martin Zounar proděl covid
Foto: nextfoto.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 1. 2021

Koronavirová epidemie zasahuje do života v Česku nejen po zdravotní stránce, ale i po to ekonomické. Osobně se onemocnění covid-19 dotklo i oblíbeného herce, moderátora a dabéra Martina Zounara (53), který ho prodělal. "Dal jsem si kafe a nic jsem necítil," popsal pro ŽivotvČesku.cz začátky nákazy spolu s názorem na současné dění v naší zemi.

Rodák z Hradce Králové si získal popularitu mimo jiné jako doktor Bohdan »Bobo« Švarc v divácky oblíbeném seriálu z lékařského prostředí. Martin Zounar je zkušeným filmovým i divadelním hercem, který aktuálně vnímá současné dění kolem epidemie jako dobu neustálého »nahoru-dolů«, což je podle něj pro společnost decimující a psychicky vyčerpávající. Sám má však s virem SARS CoV-2 osobní zkušenost.

"Prodělal jsem to, takže se na to dívám trochu jinak. Zkoušel jsem s Filipem Blažkem v divadle Jiřího Turka divadelní hru Úvěr a už na zkoušce jsem měl první příznak, když jsem necítil kávu, tedy ztratil jsem čich a chuť. Večer jsme byli na vystoupení v Jihlavě a 20 minut předtím, než jsem měl jít na pódium, mi přišla zpráva, že jsem pozitivní. Představení jsme okamžitě zrušili a já mířil do karantény. Tři dny mi bylo dobře a pak přišlo krutých deset dní. Ty průběhy jsou různé. V podstatě člověk ani přesně neví, kde to »nakoupí«," přiznal pro ŽivotvČesku.cz Martin Zounar, který v minulosti na televizní obrazovce moderoval několik gastronomických pořadů.

Onemocnění, které paralyzovalo svět, významově nezlehčuje, naopak z jeho slov je cítit respekt. "Je to těžká věc, asi se nedá s ničím jiným porovnávat. Čísla jsou sice varující, ale v poměru k jiným číslům nevím, jakou to má vypovídající hodnotu. Když se podíváme tři, čtyři roky zpátky a vzpomeneme si na chřipku, tak s ní byla také spojena řada úmrtí - každé je tragická a je to smutná věc. Nemám pocit, že když teď budou lepší čísla, je řešení, že se znovu vše pustí a za měsíc se to zase zavře," popsal charismatický herec pro ŽivotvČesku.cz.

Řada lidí v souvislosti s epidemií je odkázána na kompenzační bonusy. Nemohou ale pracovat a někteří jsou na tom finančně opravdu špatně. A dopad to má i na jejich potomky. "Chraňme se, jak to jde, ale pojďme začít pracovat. Má to nedozírné následky na naši kulturu. Má žena pracuje jako psycholožka a vnímá ten nárůst psychických potíží. Je to tragické, ale musíme začít pracovat. Přes léto se jakž takž fungovalo, ale teď je to peklo. Nemluvím o materiálních věcech, ale především psychických," apeloval Martin Zounar, kterému osudy lidí nejsou lhostejné a rozhodně nepatří k těm, jimž by současná vládní opatření dělala radost.

"Myslím si, že by se mělo začít pracovat, protože kultura – maskéři, tanečníci, šatnářky… to je bída. Do státní pokladny se odevzdávají nesmírné peníze. To samé koncerty, zpěváci. Bojím se, abychom neztratili interaktivní kontakt s divákem. Musíme si prostě říct, že kdo chce přijít, ať si vezme roušku a dezinfekci a může tady být," vyslovil pro ŽivotvČesku.cz řešení krizové situace v kultuře představitel doktora Bohdana Švarce a otec 11leté dcery Claudie, se kterou v poslední době vaří na Instagramu.

"Vláda to bude mít s lidmi velmi těžké. V tomto marasmu, který začíná být psychicky neúnosný, je nejhorší ta nevědomost. Jen slyšíme - my nevíme, nějak to dopadne, nějak se to udělá… ale co je to nějak? Dav je hladový a půjde za tím, kdo mu dá. A v tu chvíli je mu úplně jedno, kdo to je. Zažil jsem pár scén v obchodě a uvědomuju si jednu, kdy vznikl spor kvůli vánočce. Lidé jsou vyděšení," dodal respektovaný herec pro ŽivotvČesku.cz s tím, že si kvůli natáčení seriálu z lékařského prostředí dělal povinný test v úvodu ledna a vyšel mu negativní.

Epidemie koronaviru v Česku zpomaluje. Svědčí o tom řada ukazatelů, mezi nimi jsou počty n...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu