Maso, šunku, uzeniny čeká další zdražení. Ekonom popsal, proč poletí nahoru ceny u vepřového a hovězího

Řeznictví - ilustrační foto
Řeznictví – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 9. 2021

Roste cena energií, dopravy, navyšují se mzdy za pracovní sílu, roste cena základních surovin a stoupá také cena, za niž občané nakoupí základní potraviny. Česká republika není v produkci masa soběstačná, proto se na ceně masa odráží také ekonomická situace a míra inflace v zemích, ze kterých se maso do Česka dováží. "Situace v zahraničí je taková, že cena masa stoupá, je to dáno situací na trhu, cenu navyšuje logistika, ale existují také problémy se samotnou produkcí masa," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček a popsal výhled na prosinec a začátek roku 2022.

Cenu masa zvyšují nejen problémy kolem globální epidemie koronaviru, ale také krize spojená s africkým morem prasat a strach z ptačí chřipky. Česká republika je součástí globálního trhu, proto koncový spotřebitel v peněžence pozná i výkyvy, které se odehrály na druhé straně zeměkoule.

"Je potřeba si uvědomit, že Česká republika není žádný ostrov, který by byl nezávislý v produkci masa. V případě hovězího, vepřového i kuřecího masa jsme závislí na dovozu, jsme tedy ovlivňováni tím, co se děje na zahraničních trzích. Maso se k nám dováží primárně z Polska, Německa, Španělska, určité typy masa dovážíme také z Nizozemska a Belgie. Situace v zahraničí je taková, že cena masa stoupá, je to dáno situací na trhu, cenu navyšuje logistika, ale existují také problémy se samotnou produkcí masa. Viděli jsme problémy s africkým morem prasat v Číně, který navyšoval poptávku po evropském vepřovém mase. Zaznamenali jsme také problém kolem ptačí chřipky v některých drůbežárnách, to snižovalo nabídku, což se odrazilo v ceně produktu," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček, který popsal, že na ceně masa se odráží nové peníze, které byly do ekonomiky pumpovány.

"Musíme si také uvědomit, že celou Evropu zachvátily inflační tlaky. Koronavirová krize způsobila omezování výroby, docházelo k odstávkám i v závodech na zpracování masa. V pandemii se snížila výroba, ale zároveň se do ekonomiky »rvaly« nové a nové peníze, peníze se dávaly na dluh ze státního kanálu či prostřednictvím záporných úrokových sazeb v eurozóně a tisku nových bankovek. To způsobuje inflaci, která se odráží na trhu s masem," popsal zákonitosti postcovidové ekonomiky hlavní ekonom společnosti BH Securities.

Cena masa bude dále stoupat, na konci roku 2021 a v lednu 2022 zákazník vydá více peněz zejména za hovězí a vepřové maso.

"V případě vepřového masa jsme měli ve druhém čtvrtletí v Česku produkci kolem 55 tisíc tun. Situace by měla být u domácí produkce »zastabilizovaná« i na druhou polovinu roku. Uvidíme, jak se bude vyvíjet situace v Polsku, Německu, Španělsku a Belgii, odkud vepřové maso dominantně dovážíme. I vzhledem k růstu přepravních a mzdových nákladů očekávám nárůst kolem čtyř procent. Hovězí maso bereme primárně z Polska, Německa a Nizozemska, v těchto zemích může být trochu vyšší inflace. Česká produkce může také podražit, nárůst ceny může být na konci roku kolem 5 procent. Drůbeží maso dominantně dovážíme z Polska, tady výraznější problémy by být neměly, narůstá mírně i česká produkce, produkce překročila 43 tisíc tun a podobně tomu bude v druhé polovině roku. V případě drůbežího masa nebude cena narůstat tak výrazně, čekám zvýšení o jedno procento," konkretizoval výhled na Vánoce a období po silvestrovských oslavách Štěpán Křeček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.