Méně testů, více nakažených. Křivka s počty lidí pozitivních na koronavirus pomalu stoupá, ve čtvrtek jich bylo 8238

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 11. 3. 2022

Ve čtvrtek se covid-19 prokázal u 8238 lidí, to je o 163 víc než před týdnem. Provedených testů přitom bylo méně. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání mírně vzrostly zatím třikrát v tomto týdnu, výjimkou bylo úterý. U dalších 1545 případů za uplynulý den je podezření na opakovanou nákazu, oproti minulému čtvrtku je to o 12 méně.

Počty nakažených mírně rostou, naopak klesající tendenci má počet hospitalizovaných i pacientů ve vážném stavu, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Za sedm dní se počet lidí v nemocnicích s prokázanou nákazou snížil o 440, nyní je jich 2173. Z nich 129 mělo těžký průběh nemoci, před týdnem bylo ve vážném stavu 190 hospitalizovaných.

Celorepublikové incidenční číslo, tedy počet nových nákaz na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní, se v posledních dnech drží kolem hodnoty 500, nižší bylo naposledy 12. ledna. Reprodukční číslo sice zůstává pod hodnotou jedna znamenající zpomalování epidemie, ale už jen těsně - uplynulý den mělo hodnotu 0,95. Ukazuje, kolik v průměru jeden pozitivně testovaný nakazí dalších lidí.

V poslední době klesá počet provedených testů i zájem o očkování proti covidu, které snižuje riziko těžkého průběhu nemoci. Za uplynulý den si přišly pro vakcínu necelé čtyři tisíce lidí, naprostá většina z nich pro posilující dávku. Ještě na začátku roku podle dat ministerstva zdravotnictví se denně očkovalo i 100 tisíc lidí, v únoru se pohybovaly denní počty podaných dávek v nižších desítkách tisíc a v březnu už jen v tisících.

Počty nakažených v mezitýdenním srovnání zhruba od začátku února klesaly, ale v tomto týdnu začaly růst. Dál vysoká zůstává také pozitivita testů, což svědčí o stále značném šíření viru v populaci. Nynější vývoj může znamenat nástup nové, mírnější vlny covidu-19. Nárůst podle odborníků nesouvisí s příchodem uprchlíků z Ukrajiny. Z Dánska se podle Státního zdravotního ústavu rozšířila nově zachycená subvarianta omikronu označená BA.2, která je nakažlivější.

Stát kvůli příznivému vývoji postupně ruší většinu opatření, která během posledních dvou let dosud nebývalým způsobem omezila každodenní aktivity, volný pohyb, školní výuku či podnikání.

První případy koronaviru v Česku se potvrdily 1. března 2020. Za dobu trvání epidemie se v zemi prokazatelně nakazilo přes 3,6 milionu lidí, zemřelo 39 100 z nich.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.