Meteorologické jaro je tu, předpověď slibuje nadprůměrně teplý březen a málo srážek. Rána ale budou zatím mrazivá, dnes bylo na Jizerce -20,5°C

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 1. 3. 2022

Ve znamení malé oblačnosti, ale kvůli studenému severovýchodnímu až východnímu proudění také s mrazivými rány, takový bude začátek března. A potvrdil to i dnešek. „Na celém území republiky byl mráz. V 6 hodin teplota klesala například v Karlových Varech k -7,3 °C, v Doksanech k -8,3 °C, V Praze-Libuši k -6,6 °C, v Peci pod Sněžkou k -11,6 °C, na Rokytské slati k -21 °C a na Jizerce k -20,5 °C,“ řekla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

První nástřely jarního počasí lze podle Dagmar Honsové vyčíst ze sezónních modelů, které se snaží naznačit odchylku teplot a srážek od dlouhodobých normálů. "Březen sice ještě kolikrát dohání zimní počasí, třeba v roce 2006 byl v nížinách nejbohatší na sníh za posledních 60 let, predikce modelů na letošní jarní období jsou ale relativně příznivé pro ty, kteří se nemohou dočkat teplého počasí. Centrum americké organizace NOAA v poslední předpovědi vypočítává období od března do května jako teplotně nadprůměrné s odchylkou až 2 °C. Zároveň počítá toto období srážkově jako podprůměrné," řekla pro ŽivotvČesku.cz.

Rovněž institut Iri očekává podle Dagmar Honsové období od března do května ve střední Evropě spíše teplotně nadprůměrné a do třetice mluví stejně i výhled Britské povětrnostní služby, když preferuje z 60 až 80 % jarní meteorologické období jako teplotně nadprůměrné. Průměrná teplota se přitom v ČR od března do května pohybuje na 7,9 °C. "Ani tyto výstupy ale neznamenají, že k nám ještě v březnu nebo v dubnu po přechodu studené fronty nepronikne na několik dnů studený vzduch a nepřinese sněhové vločky i do nížin," dadala Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.