Meteorologické jevy sevřely Česko: Bouřky se silným větrem a krupobitím nešetřily nic, co jim stálo v cestě

Počasí, policie, hasiči - Ilustrační snímek
Počasí, policie, hasiči – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 5. 2022

V pátek ve večerních hodinách se přes Česko od západu začaly objevovat velmi silné až extrémní bouřky s přívalovými srážkami, silným nárazovým větrem a krupobitím, které postupně nabíraly na své intenzitě. Pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová uvedla varovnou předpověď, že vítr může ojediněle dosáhnout rychlosti kolem 110 kilometrů za hodinu a mohou padat kroupy o průměru čtyři centimetry. 

Během odpoledne došlo ke změně charakteru počasí, kdy se začaly místy tvořit lokální bouřky. Ty nejsilnější pak meteorologové očekávali podle předpovědi během pátečního večera a první poloviny noci z pátka na sobotu na severu a severozápadě území.

"Velmi silné bouřky mohou být doprovázené silným větrem s nárazy o rychlosti 70 až 90 km/h, ojediněle až 100 km/h, krupobitím a vydatnějšími srážkami o intenzitě kolem 30 mm/hod. Postupně bude docházet k přibývání oblačnosti na oblačno až zataženo, místy se bude vyskytovat déšť, přeháňky a bouřky, ojediněle i velmi silné, doprovázené nebezpečnými meteorologickými jevy, které mohou způsobit škody," upozornila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová v rámci páteční předpovědi.

Následně pro Plzeňský, Karlovarský kraj a západní část Jihočeského, Ústeckého a Středočeského kraje zvýšil ČHMÚ (Český hydrometeorologický ústav) stupeň výstrahy na extrémně silné bouřky s nejvyšším stupněm nebezpečí. Kolem 21:00 se začaly objevovat první komplikace v železniční dopravě kvůli spadlým stromům na koleje.

Český hydrometeorologický ústav na svém oficiálním webu pak upozornil, že přívalový déšť může rozvodnit menší toky a zatopit níže položená místa, sklepy, podchody či podjezdy. Vítr může lámat větve a stromy.

Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice nebo problémy v dopravě. Nebezpečné mohou být zejména kroupy a blesky. Řidiči by měli jezdit maximálně opatrně, pomalu a vyjíždět, jen pokud je to nezbytně nutné.

Kvůli komplikacím na vlakových tratích v souvislosti s přírodním živlem Správa železnic uvedla, že je omezený provoz u Lipové u Chebu, kde spadl strom na trakční vedení. Spadlé stromy jsou také v úsecích Holýšov - Staňkov, Stráž u Tachova - Bor a Přeštice - Švihov.

Silné bouřky doprovázené i krupobitím dorazily do Česka ze sousedního Německa, kde se podle některých informací v tamních médiích objevilo i tornádo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.