Meteorologové vydali výstrahu. Česko zasáhne silný vítr, varuje Dagmar Honsová. O víkendu až 26 °C

Profimedia
Ilustrační snímek – počasí v Česku
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 7. 5. 2021

Víkend přinese slunečné jarní počasí a vysoké teploty šplhající až na 26 °C. Ale ještě před volnými dny vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu v souvislosti s větrem, která platí na pátek pro celé území republiky. "Člověk by se radši neměl vydávat do lesa nebo parku, protože tam může docházet k lámání větví. Začne zesilovat kolem pravého poledne a měl by foukat do večera - asi do 21. hodiny," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Pátek bude ve znamení oblačnosti a především hojných dešťových srážek, které mohou přinést místy i bouřky. Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu týkající se větru, jehož rychlost se může rovnat 8. stupni Beaufortovy stupnice - tedy čerstvému vichru.

"Vítr bude během dne zesilovat hlavě v Čechách, jeho nárazy se budou zastavovat až na intenzitě 70 km/h. Člověk by se radši neměl vydávat do lesa nebo parku, protože tam může docházet k lámání větví. Začne zesilovat kolem pravého poledne a měl by foukat do večera - asi do 21. hodiny. Pokud někam pojedeme, tak i pro automobilovou dopravu platí to, aby řidiči přizpůsobili jízdu povětrnostním podmínkám. Vítr bude hodně snižovat i naši pocitovou teplotu, odpolední teploty by se měly pohybovat hlavně na západě – Karlovarsku a Ústecku na 8 °C a v rámci čerstvého větru to bude pocitově někde kolem 3 °C," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že noc ze čtvrtka na pátek přinesla už 30 milimetrů sněhových srážek.

"Dnes k nám proudí studený a vlhký vzduch od severozápadu, během dne se na většině území Česka budou vytvářet přeháňky, které budou v horských oblastech sněhové, protože teploty klesnou nízko. Velmi ojediněle se můžeme setkávat s bouřkami, nicméně díky nízkým teplotám atmosféra nemá energii na to, aby případné bouřky byly intenzivní. Spíše se mohou objevit nějaké plískanice. Žádné nebezpečné meteorologické jevy ohledně bouřek nečekáme," vyjádřila se pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka k počasí v průběhu pátku.

Nastalo období, které přeje vysokému výskytu klíšťat, která jsou aktivní. S nimi je spojeno riziko přenosu patogenů způsobujících vážné zdravotní komplikace. Pro jejich aktivitu je velmi důležitá vláha a podle odborníka z Parazitologického ústavu existuje několik míst, kde je výrazně vyšší pravděpodobnost se s nimi setkat. "Z počátku jara vyhledávají i trávníky, pokud nějak intenzivně nesvítí slunce a nevysychá biotop. V létě už se pak například na posečených trávnících či volné ploše neobjevují. Schovávají se spíše do stínu," uvedl Jan Erhart pro ŽivotvČesku.cz.

Noc na pondělí byla tropická a stejně tak tropické bude i pondělí a pracovní dny, které bu...

Teploty při sobotním ránu přinesou dokonce hodnoty pod bodem mrazu. "Ve večerních hodinách a v první polovině noci začne výrazně docházet k ubývání oblačnosti právě díky tlakové výši, která se sem začne nasouvat. Studený vzduch si u nás uchováme, a proto zítra v ranních minimech budou teploty klesat v západní části republiky, v jihozápadní a na Českomoravské vysočině až ke -2 °C," doplnila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu