Aktivita klíšťat vzrůstá. Odborník popsal nejčastější riziková místa a co dělat, pokud dojde ke kontaktu

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay

Nastalo období, které přeje vysokému výskytu klíšťat, která jsou aktivní. S nimi je spojeno riziko přenosu patogenů způsobujících vážné zdravotní komplikace. Pro jejich aktivitu je velmi důležitá vláha a podle odborníka z Parazitologického ústavu existuje několik míst, kde je výrazně vyšší pravděpodobnost se s nimi setkat. "Z počátku jara vyhledávají i trávníky, pokud nějak intenzivně nesvítí slunce a nevysychá biotop. V létě už se pak například na posečených trávnících či volné ploše neobjevují. Schovávají se spíše do stínu," uvedl Jan Erhart pro ŽivotvČesku.cz.

V současné době jsou venkovní teploty a dostatečná vláha ideální pro klíšťata, která začínají být velmi aktivní. Roztoč patřící do čeledi klíšťatovití se živí sáním krve savců, ptáků nebo plazů a pro člověka dokáže být nebezpečný především kvůli tomu, že je přenašečem infekčních chorob. Aktuálně jsou podmínky pro jejich výskyt příznivé.

"Pro klíšťata je nyní příznivé počasí, protože je dostatečná vlhkost. Jak se často řeší, zda je dost teplo a nebyla příliš chladná zima, to vlastně žádný problém není. Klíšťata přežívají zimu velmi dobře a navíc byly v posledních letech poměrně mírné - v porovnání s minulostí. Aktuální venkovní teploty klíšťatům absolutně vyhovují – kolem 10 °C. To už stačí na jejich aktivitu. Ona potřebují vysokou vlhkost, která má na to výrazný vliv," řekl Jan Erhart z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR pro ŽivotvČesku.cz s tím, že letos začalo jaro předčasně a první sběry jsou už z konce února.

"Průběžně pokračujeme, ale do terénu můžeme pouze, když není vlhko. Sbíráme technikou »vlajkování« a máme nasbíráno asi 3 tisíce párů dospělých klíšťat – to je za tak krátkou dobu hodně. Počty se až zas tak nemění, spíše je to otázka jejich aktivity," vysvětlil odborný pracovník z laboratoře arbovirologie AV pro ŽivotvČesku.cz.

Existuje několik rizikových míst, kde je vyšší pravděpodobnost, že člověk může klíště chytit. "Nejčastěji se vyskytují ve smíšených lesích, ale i kolem břehů řek nebo rybníků. Jsou to místa, která mají nejradši. Z počátku jara vyhledávají i trávníky, pokud nějak intenzivně nesvítí slunce a nevysychá biotop. V létě už se pak například na posečených trávnících či volné ploše neobjevují. Schovávají se spíše do stínu," uvedl Jan Erhart pro ŽivotvČesku.cz.

Léto je ideálním obdobím pro výskyt klíšťat, která mohou být příčinou vážných zdravotních ...

V případě, že dojde ke kontaktu s klíštětem, je důležité ho co nejrychleji odstranit. "Klíště by se mělo co nejdříve vyndat, protože se tím snižuje přenos patogenu. To se týká především lymské boreliózy, protože u klíšťové encefalitidy k tomu dochází velmi rychle a nedá se to příliš ovlivnit," doplnil Jan Erhart pro ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu