Meteoroložka: V prvním jarním týdnu zřejmě naměříme i první letošní dvacítku

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 3. 2023

Příjemné teploty budou pokračovat. "A v prvním jarním týdnu zřejmě naměříme i první letošní dvacítku, ale zároveň budou přes Česko přecházet jednotlivé frontální systémy, takže oblačnost bude proměnlivá a místy musíme počítat s deštěm nebo přeháňkami," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Také v pondělí, tedy na první jarní den, bude převládat proměnlivá – zpočátku dne velká – oblačnost. "Místy s deštěm, případně přeháňkami. Srážkové úhrny budou nejvyšší na severu území – tam spadne kolem 5 milimetrů. Během odpoledne bude oblačnosti od jihu ubývat a srážky ustávat. Odpolední teploty budou příjemné – mezi 11 až 15 °C, na východě území až 17 °C. Podobně vysoké teploty přinesl 20. březen v roce 2020, naopak v roce 2021 většinou nejvyšší odpolední teploty nepřesáhly bod mrazu a skloňovali jsme takzvaný »ledový den«," popsala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Bez čeho se na jaře neobejdeme: Opalovací krém a sluneční brýle

Na jaře jsou koncentrace ozonu v atmosféře hodně proměnlivé – ultrafialové záření může být stejně silné jako v létě, vzhledem k nižším teplotám mu ale nevěnujeme pozornost. "Což je chyba - UV záření není závislé na teplotě a naše pokožka je po zimě bledá, daleko více náchylná ke spálení. Totiž 99 procent ultrafialového záření tvoří UVA paprsky s vlnovou délkou 315 až 400 nanometrů. Pronikají hlouběji do kůže, kde poškozují kolagen, což může vést k předčasnému stárnutí pokožky. UVB záření s vlnovou délkou 280 až 315 nanometrů proniká pouze do pokožky – tedy nejsvrchnější vrstvy kůže, stimuluje tvorbu melaninu záření a aktivuje tělu vlastní syntézu vitaminu D, který je zase zodpovědný za produkci »hormonu štěstí« - serotoninu v mozku," přiblížila pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí.

"Vysoké UV-B záření má ale nebezpečné následky. Může vést ke spálení sluncem a tím podpořit vznik rakoviny kůže. Naše oči jsou desetkrát citlivější na UV záření než naše kůže. UV záření ze slunce může mít krátkodobé i dlouhodobé účinky na stav našich očí, je součástí denního světla, není vidět, ale přesto se dostává dovnitř do oka. Dlouhodobé vystavení UV záření může poškozovat spojivku, čočku oka, případně rohovku. Například vystavení UV záření výrazně zvyšuje riziko vzniku šedého zákalu nebo zakalení oční čočky. Pro ochranu očí před UV zářením je důležité nosit kvalitní sluneční brýle s UV ochranou, které blokují 99 až 100 procent UV-A i UV-B záření a které zastíní 75 až 90 procent viditelného světla. Na slunečních brýlích by měla být nálepka UV-400, což znamená, že veškeré UV záření do 400 nanometrů je filtrováno," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.