Mezi sedmi oběťmi nehody vrtulníku je i Češka (†27). Ministr obrany Metnar projevil lítost

Upřímnou soustrast rodině vyjádřil generál Aleš Opata.
Upřímnou soustrast rodině vyjádřil generál Aleš Opata.
Foto: Archiv Armáda ČR
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 11. 2020

Na egyptském Sinajském poloostrově ve čtvrtek spadl vrtulník mnohonárodnostních sil a jednou ze sedmi obětí nehody je český příslušník mise - rotmistryně Tichá. Havárie se podle české armády stala během zásobovacího letu, dřívější informace mluvily o pozorovatelské misi. Příčinou nehody byla zřejmě technická porucha.

O život po pádu stroje přišlo mimo české vojákyně pět Američanů a jeden Francouz. Na Sinaji působí organizace MFO (Multinational Force and Observers - Mnohonárodní síly a pozorovatelé), v níž slouží i Češi. Dohlížejí na dodržování mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem.

"Ztratili jsme jednoho z nás, rotmistryni Michaelu Tichou. Je mně to moc líto. Na některé věci se prostě nedá nikdy připravit. Upřímnou soustrast rodině," oznámil generál Aleš Opata ve čtvrtek odpoledne. Michaela Tichá se narodila v roce 1993, byla příslušnicí 8. úkolového uskupení Armády ČR MFO Sinaj.

MFO byla zřízena v roce 1981 - dva roky po podpisu izraelsko-egyptské mírové dohody, která předpokládá mezinárodní dohled na Sinaji. Zřizovatelem MFO měla být původně OSN, ale protože v Radě bezpečnosti OSN hrozilo veto ze strany Sovětského svazu, vyjednaly zřízení mise USA, Izrael a Egypt.

"Prezident republiky Miloš Zeman vyjadřuje upřímnou soustrast rodině tragicky zesnulé rotmistryně Michaely Tiché. Slova účastenství směřují i k těm, kdo Michaelu Tichou poznali při službě vlasti. Prezident republiky si nesmírně váží všech českých vojaček a vojáků," uvedl k neštěstí mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Izraelská armáda nabídla svou elitní jednotku pro pomoc raněným na místě, sdělil její mluvčí Jonatan Konrikus. Později ji ale odvolala, když se potvrdilo, že nikdo nepřežil. Brad Lynch z vedení MFO řekl, že "se incident, který se týká jednoho vrtulníku mise, vyšetřuje". Podle jiných informací vrtulníkem cestovalo podle české armády celkem osm lidí. Jeden člověk nehodu přežil, je ale v kritickém stavu. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.