Mezi sedmi oběťmi nehody vrtulníku je i Češka (†27). Ministr obrany Metnar projevil lítost

Upřímnou soustrast rodině vyjádřil generál Aleš Opata.
Upřímnou soustrast rodině vyjádřil generál Aleš Opata.
Foto: Archiv Armáda ČR

Na egyptském Sinajském poloostrově ve čtvrtek spadl vrtulník mnohonárodnostních sil a jednou ze sedmi obětí nehody je český příslušník mise - rotmistryně Tichá. Havárie se podle české armády stala během zásobovacího letu, dřívější informace mluvily o pozorovatelské misi. Příčinou nehody byla zřejmě technická porucha.

O život po pádu stroje přišlo mimo české vojákyně pět Američanů a jeden Francouz. Na Sinaji působí organizace MFO (Multinational Force and Observers - Mnohonárodní síly a pozorovatelé), v níž slouží i Češi. Dohlížejí na dodržování mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem.

"Ztratili jsme jednoho z nás, rotmistryni Michaelu Tichou. Je mně to moc líto. Na některé věci se prostě nedá nikdy připravit. Upřímnou soustrast rodině," oznámil generál Aleš Opata ve čtvrtek odpoledne. Michaela Tichá se narodila v roce 1993, byla příslušnicí 8. úkolového uskupení Armády ČR MFO Sinaj.

MFO byla zřízena v roce 1981 - dva roky po podpisu izraelsko-egyptské mírové dohody, která předpokládá mezinárodní dohled na Sinaji. Zřizovatelem MFO měla být původně OSN, ale protože v Radě bezpečnosti OSN hrozilo veto ze strany Sovětského svazu, vyjednaly zřízení mise USA, Izrael a Egypt.

"Prezident republiky Miloš Zeman vyjadřuje upřímnou soustrast rodině tragicky zesnulé rotmistryně Michaely Tiché. Slova účastenství směřují i k těm, kdo Michaelu Tichou poznali při službě vlasti. Prezident republiky si nesmírně váží všech českých vojaček a vojáků," uvedl k neštěstí mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Občanka České republiky Lucie T. (34) byla zadržena brazilskou policií a obviněna z pašová...

Izraelská armáda nabídla svou elitní jednotku pro pomoc raněným na místě, sdělil její mluvčí Jonatan Konrikus. Později ji ale odvolala, když se potvrdilo, že nikdo nepřežil. Brad Lynch z vedení MFO řekl, že "se incident, který se týká jednoho vrtulníku mise, vyšetřuje". Podle jiných informací vrtulníkem cestovalo podle české armády celkem osm lidí. Jeden člověk nehodu přežil, je ale v kritickém stavu. 

Zavřít reklamu