Michael Kocáb nevyloučil kandidaturu v boji o Hrad. Na dotaz, jak by uspěl proti generálu Pavlovi či Andreji Babišovi, odpověděl špičkový politolog
Michael Kocáb (68) se o své případné kandidatuře na prezidenta rozhodne na poslední chvíli. Uvedl to v Uherském Hradišti na Letní filmové škole, kde měl v sobotu večer premiéru dokument Olgy Sommerové nazvaný Michael Kocáb - rocker versus politik. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politologa Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, jak případnou kandidaturu hudebníka a bývalého ministra pro lidská práva vnímá a zda může uspět mezi současnými favority.
"Já po tom netoužím, to je největší deviza. Jakmile se někdo moc dere nahoru, tak je to vždycky špatně, protože má nějaký důvod, proč se chce k moci dostat. Já po tom netoužím, jsem zakotvený v hudbě a umění," uvedl Michel Kocáb s tím, že jsou ale věci, na které se v ČR nemůže dál dívat.
"Představa, že nám po 30 letech bude vládnout zase komunista a bývalý příslušník tajných služeb, rozuměj vojenská rozvědka nebo StB, mě děsí," zdůraznil umělec a expolitik.
Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz zkušenému politologovi, zda mezi současnými jmény v rámci boje o Hrad, o nichž se nejvíce mluví, může uspět. "Je otázkou, jestli by bez nějaké podpory měl šanci dostat se do druhého kola. Pokud nebude za sebou mít nějakou podporu ve smyslu nějaké strany, finančního zázemí, organizační struktury, pak šance dostat do druhého kole je značně malá. Pokud chce navíc oznámit kandidaturu na poslední chvíli, tak to znamená, že nebude sbírat podpisy, ale že bude chtít nominaci od poslanců, případně senátorů. Ono se to moc hodnotit nedá, dokud nevíme přesně, kdo všechno kandidovat bude," uvedl Josef Mlejnek.
První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna příštího roku. Zájem o účast ve volbách má přes 20 uchazečů, někteří ale kandidaturu zatím nepotvrdili.
Michael Kocáb s rozhodnutím o kandidatuře bude čekat do poslední chvíle. "Čekám, že probleskne nějaké jméno, na které bych se mohl spolehnout a kterému bych věřil, které by nebylo z tohoto kadlubu. Pak bych to už vůbec neřešil, ale taky se to nemusí stát. Taky tam to jméno může být, ale může být bez šancí. Zatím některá jména vidím, ale nevidím jejich reálné šance," uvedl s tím, že v Česku je mnoho skvělých lidí, kteří se však do volby nehlásí, nebo nemají šanci.
Kdo by Michaela Kocába volil, má politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy poměrně jasno. "Myslím si, že by měl šanci získat nějaké voliče z prostředí městských liberálně orientovaných lidí, ale nemyslím si, že by měl nějakou masovou podporu, to si nemyslím," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek.
Osmašedesátiletý Kocáb působil v letech 2009 až 2010 jako ministr pro lidská práva ve vládách Mirka Topolánka a Jana Fischera. Od 80. let patří k nepřehlédnutelným postavám hudební scény, proslavil se jako lídr kapely Pražský výběr. V listopadu 1989 byl spolu s Michalem Horáčkem u jednání mezi zástupci komunistické moci a Občanského fóra. Začátkem 90. let se ve funkci federálního poslance zapsal do dějin jako muž, který organizoval odsun sovětské armády z Československa. Ten symbolicky završilo velké turné Pražského výběru a zejména koncert v pražské Sportovní hale. K politice měl blízko i později, patřil do okruhu spolupracovníků Václava Havla.
Zájem o kandidaturu na prezidenta potvrdil například někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, byť ji chce oficiálně ohlásit až v srpnu. Spolu s bývalým premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem, který však kandidaturu nepotvrdil, patří podle průzkumů i sázkových kurzů mezi hlavní favority volby hlavy státu. Ve volebních průzkumech se na dalších místech pohybují odborový předák Josef Středula, senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer nebo bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Kandidovat chce například také lékař a někdejší rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, podnikatel Tomáš Březina či podnikatel a matematik Karel Janeček.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.