Michael Kocáb se přihlásil do boje o post prezidenta. Z Hradu přišla úsměvná reakce

Hudebník Michael Kocáb
Hudebník Michael Kocáb
Foto: nextfoto.cz

V roce 2023 se bude rozhodovat o novém českém prezidentovi. Do boje o Hrad se přihlásil také hudebník Michael Kocáb (66). Současné osazenstvo Hradu mu velké šance na úspěch nedává. "Jeho ohlášení beru jako součást uměleckého projevu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Hudebník, předseda parlamentní komise pro dohled na odsun sovětských vojsk a v neposlední řadě dobrý přítel zesnulého prezidenta Václava Havla Michael Kocáb je dalším člověkem, který vážně uvažuje o tom, že v roce 2023 se pokusí vyhrát prezidentské volby.

"Všechno směřuje k tomu, že se rozhodnu kandidovat. Vlastně již jsem skoro rozhodnutý. V podstatě jen čekám, zda se neobjeví jiný kandidát, kterému bych důvěřoval a měl by větší podporu občanů. Hlavně aby to zase nebyl nějaký bývalý komunista. To už bych nevydýchal. Pokud by se takový člověk našel, tak bych se kandidatury vzdal. Ale jinak jsem připraven nabídnout své služby. Myslím si, že mám hodně zkušeností, které by se daly využít. V důležitých milnících naší novodobé historie jsem se pohyboval dost aktivně," uvedl Michael Kocáb v rozhovoru pro idnes.cz.

Narážka, že na Hradě nesnese dalšího bývalého komunistu, sedí na generála Petra Pavla (59), který byl do strany přijat v roce 1985. V komunistické straně byl ale také ekonom Vladimír Dlouhý (67). Ten působení ve straně ukončil až v roce 1989 a také nevyloučil, že se bude v roce 2023 ucházet o prezidentský post.

Rusko zveřejnilo seznam 10 nepřátelských zemí, na kterém figuruje i Česká republika. Seznam je nadále zpracováván a podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí ještě není známo, kolik zemí bude v jeho finální podobě. Podle bezpečnostního experta nemají Češi tuto informaci vnímat jako válečnou hrozbu. "Může to znamenat hospodářské sankce či byznysová opatření. V hlavních komoditách jako jsou plyn, ropa či palivo, si nemyslím, že bychom mohli očekávat nějaké problémy," řekl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor (63).

S humorem na Kocábova slova reagoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček. "Pan Kocáb je nejen politikem, ale také umělcem. A tak tedy beru jeho ohlášení jako součást uměleckého projevu," řekl Ovčáček pro ŽivotvČesku.cz. Ještě dříve Kocábova slova okomentoval tak, že dochází k útoku na generála Petra Pavla a rozkolu v táboře »pravdy a lásky«.

Předpokládá se, že o Hrad se budou v roce 2023 ucházet také předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, občanský aktivista a lékař Marek Hilšer či rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. O Hrad by mohli bojovat také člen TOP 09 Miroslav Kalousek, šéf hnutí ANO a současný premiér Andrej Babiš či diplomat Pavel Fischer.

Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček (42) čelí nejvážnější krizi za celou politickou kari...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.