Rusko zařadilo Česko na seznam nepřátelských zemí. Andor Šándor popsal možné dopady

Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 4. 2021

Rusko zveřejnilo seznam 10 nepřátelských zemí, na kterém figuruje i Česká republika. Seznam je nadále zpracováván a podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí ještě není známo, kolik zemí bude v jeho finální podobě. Podle bezpečnostního experta nemají Češi tuto informaci vnímat jako válečnou hrozbu. "Může to znamenat hospodářské sankce či byznysová opatření. V hlavních komoditách jako jsou plyn, ropa či palivo, si nemyslím, že bychom mohli očekávat nějaké problémy," řekl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor (63).

Vytvořením seznamu nepřátelských zemí Rusko reaguje na roztržku se Západem. Aktuálně je na seznamu 10 zemí, podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí ale podoba ještě není finální, vláda na ní stále pracuje a počet států bude pravděpodobně vyšší. Bezpečnostní expert vysvětlil, co pro Česko zařazení do tohoto seznamu znamená.

"Zaprvé bych řekl, že je to další zbytečná eskalace situace, ve které jsme se ocitli po tiskové konferenci premiéra s Janem Hamáčkem. Je dobré, aby si to občané nevysvětlovali téměř jako vyhlášení války, tak to určitě není. Myslím si, že to, že jsme členskou zemí NATO, je dostatečná ochrana proti tomu, že by Rusko mohlo vojensky zakročit," řekl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Reálné dopady se projeví jinde. "Může to znamenat hospodářské sankce či byznysová opatření. V Rusku nebude působit málo českých firem, dokonce obchodní bilance je ročně 100 miliard korun, to bychom neměli brát jako zanedbatelnou částku. Za každou firmou, která bude poškozená a která s Ruskem obchoduje či tam pracuje, je třeba vidět skutečné občany. Firmy, které budou mít omezené podnikání, budou mít logicky nižší zisk, což bude mít dopad na zaměstnance," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert.

"V hlavních komoditách jako jsou plyn, ropa či palivo, si nemyslím, že bychom mohli očekávat nějaké problémy, protože Rusko má peníze z prodeje. Myslím si, že nás to může poškodit tam, kde to nepoškodí Rusy. Půjde o selektivní opatření nevýhodná pro nás. V obecné rovině budou vztahy pokažené na dlouhou dobu, zatím evidentně není ani na jedné straně zájem věc deeskalovat. Bude záležet na tom, jak se k situaci budeme stavět my," popsal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz, kde naopak potíže pravděpodobně nevzniknou.

Podle jeho slov je podpora ostatních států spíše jen verbální. "Co považuji doteď za nepříjemný fakt, je, že jsme si špatně ošetřili podporu v rámci EU i NATO. Netvrdím, že mělo dojít k obdobnému vyhazování ruských diplomatů jako po aféře v Salisbury, ale vidíme, že především velké země EU nám vyslovily verbální podporu, ale to je tak asi vše. Přesto že EU i NATO budou stát verbálně na naší straně, hlavní aktéři těchto organizací zřejmě upřednostní vztahy s Ruskem. V době pandemie, ztrát ekonomik, to pro nás přišlo ve špatnou dobu," řekl odborník na bezpečnost pro ŽivotvČesku.cz.

Otazník vyvstává i nad případným dovozem ruské vakcíny. "Přiznám se, že netuším, jaká bude v tomto ruská politika. Pro Sputnik V se rozhodnout můžeme, ale oni nám ho musí prodat, pokud ho tady už nemáme. Samozřejmě je nutné, aby ho schválila EMA. Nevím, jak se na to budou lidé dívat poté, co Brazílie Sputnik V odmítla a přitom prožívá velké negativní dopady pandemie. Vidím jako méně pravděpodobné, že by nám ho Rusové prodali. Pro jistou část obyvatel je ruská vakcína ještě méně akceptovatelná než před vrbětickou kauzou. Myslím si, že v době zvýšených dodávek Pfizeru, už to asi nebude ani ve hře," dodal pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.