Michal Penk dal o sobě vědět. Fanoušky překvapil svým vzhledem, vypadá dobře

Michal Penk v roce 2012
Michal Penk v roce 2012
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 12. 2022

Byl ikonou a idolem 80. let, jeho kariéra v té době mířila hodně vysoko. Měl tisíce fanynek, pak ale zažil strmý pád, po němž se na hudební výsluní už nedostal. Řeč je o velmi nadaném hudebníkovi Michalu Penkovi (54), jemuž kariéru zničilo užívání drog. Aktuálně se po delší době ozval svým příznivcům na sociální síti. Ohledně rizikovosti návykových látek pro ŽivotvČesku.cz promluvil psychiatr Karel Nešpor (70), který je známý především svou prací v oblasti léčby závislostí.

Psal se rok 1994, když Michal Penk podlehl drogám. Návyková látka se pro něj měla stát únikovou cestou před frustraci ze showbyznysu, jehož součástí se nikdy necítil být.

"Rozešli jsme se tehdy s Ivanou, se kterou mám syna. Nechtěl jsem být doma sám a začal jsem chodit na nesprávná místa. V takových okamžicích cítíte, že kdyby tam byli vaši rodiče, řeknou vám, ať mažete domů. Já jsem to však neudělal a to byla chyba," ohlédl se hudebník v roce 2019 v rozhovoru pro iDNES do časů, které mu zničily slušně rozjetou hudební kariéru.

O zpěvákovi v posledních letech nebylo moc často slyšet, spíše velmi řídce. Aktuálně se ale objevilo video na jeho fanouškovském Instagramu, kde s mobilním telefonem v ruce před zrcadlem nahrál pozdrav svým skalním. Někteří z nich v komentářích poznamenali, že vypadá dobře a jeho původní délka vlasů mu slušela více než současný kratší sestřih.

Když se Penk objevil před lety na pódiu, bylo to skutečně něco. Charismatický umělec měl nastartovanou kariéru neskutečně dobře. Byl vůbec prvním zpěvákem skupiny Lucie, po dvou letech ale kapelu opustil, přesněji v průběhu roku 1986. 

Rychlá sláva stoupla zpěvákovi do hlavy. Byl dokonce jedním z partnerů Ivety Bartošové (†48), pro kterou také napsal několik písní – Útoč láskou, Závod s mládím, Tichá píseň. Jak už ale bylo zmíněno, přednost dal Michal Penk drogám před zářnou kariérou.

Psychiatr Karel Nešpor (70), který je známý především svou prací v oblasti léčby závislostí, pro ŽivotvČesku.cz promluvil o riziku užívání drog. V současnosti se do popředí dostala látka označená jako »kratom«.

"Existuje několik druhů kratomu. Červený má spíše povzbudivé účinky, zatímco zelený a bílý naopak tlumí. Podobně jako na opiátech zde může vzniknout fyzická závislost, navíc hrozí riziko předávkování a nelze vyloučit ani to, že člověk po užití takové látky začne pociťovat příznaky duševního onemocnění," uvedl respektovaný odborník na léčbu závislostí pro ŽivotvČesku.cz v poměrně obsáhlém rozhovoru s tím, že byly již popsány i případy smrtelných otrav a není jisté, jak se kratom chová v kombinaci s jinými látkami, protože není dostatek studií na toto téma.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.