Kratom: Působí dvoufázově, říká Karel Nešpor. Látku, která je legálně k dostání v automatech, rozebral do detailu

Lékař Karel Nešpor
Lékař Karel Nešpor
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 12. 2022

Lékaři i adiktologové v poslední době hovoří o rizicích takzvaných »nových drog«, tedy látek, které nejsou uvedeny v oficiálním seznamu návykových látek, přestože mají podobné vlastnosti. Aktuálně největší diskuze vyvolává »kratom«, tropická rostlina s povzbudivými účinky. Její prodej je v současnosti neregulovaný, a tak se k ní mohou snadno dostat i děti. O rizicích, která se k jejímu užívání vážou, pro ŽivotvČesku.cz promluvil respektovaný psychiatr Karel Nešpor (70), který je známý především svou prací v oblasti léčby závislostí.

Prášek z rostliny kratom, která pochází z jihovýchodní Asie, se do Česka dováží jako sběratelský předmět. To znamená, že není registrován jako návyková látka, léčivo ani potravina, přestože se užívá ve formě čaje. Jeho popíjení je momentálně velmi populární mezi mládeží a vysokoškolskými studenty, kteří si od něj slibují povzbuzení v případě, že se potřebují dlouhé noci učit. Děti oproti tomu oceňují, že se jedná o psychoaktivní látku, kterou si momentálně mohou zakoupit zcela legálně - je k dostání v automatech.

Problémy jsou s užíváním kratomu mládeží především ve velkých městech, kde si jej často mohou zakoupit ve večerkách, a dokonce i speciálních automatech, které bývají umístěny na zastávkách hromadné dopravy nebo i v blízkosti škol. Protože legislativa tuto látku nezná, neomezuje ani její prodej dětem, čehož mnozí prodejci využívají. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob serveru Lidovky řekl, že se úřad touto problematickou situací zabývá a zvažuje, jakou formou by měla být látka regulována. Ve hře je buď úplný zákaz, nebo omezení podobné alkoholu a cigaretám. Podobně chce resort regulovat také například prodej nikotinových sáčků dětem.

Podle psychiatra Karla Nešpora je problém především to, že se jedná o opioidní látku. "Existuje několik druhů kratomu. Červený má spíše povzbudivé účinky, zatímco zelený a bílý naopak tlumí. Podobně jako na opiátech zde může vzniknout fyzická závislost, navíc hrozí riziko předávkování a nelze vyloučit ani to, že člověk po užití takové látky začne pociťovat příznaky duševního onemocnění," varoval respektovaný odborník na léčbu závislostí pro ŽivotvČesku.cz s tím, že byly již popsány i případy smrtelných otrav a není jisté, jak se kratom chová v kombinaci s jinými látkami, protože není dostatek studií na toto téma.

Vedlejší účinky po delším užívání také nejsou zdaleka bezvýznamné. Zahrnují úzkost, podrážděnost, agresivitu, třesy, nechutenství, psychotické stavy, závislost a tělesné obtíže při odvykacím stavu. Zmiňují se také změny krevního tlaku a tepové frekvence, poškození jater, ledvin, plic a poškození nervových buněk.

"Problém je také to, že jako řada drog působí i kratom dvoufázově. Tedy napřed nabudí a poté utlumí. Pokud se tedy někdo lidově řečeno »zmastí« kratomem, poté sedne do auta a vyrazí na dálnici D1, nejprve mu bude připadat, že je vše v pořádku. Zhruba po půlhodině až hodině se ale dostaví tlumicí efekt a on může za volantem usnout," upozornil Karel Nešpor pro ŽivotvČesku.cz a dodal, že podobný efekt, i když v mnohem menší míře, má například káva.

Podle Karla Nešpora je možnost reakce státu na podobnou situaci dvojí. Lze mírnit buď poptávku, nebo nabídku nové drogy. Nabídka kratomu je v Česku momentálně velmi vysoká a v podstatě neregulovaná. Snížit poptávku je však velmi těžké, trvá to dlouho a je k tomu zapotřebí vysoce kvalifikovaných odborníků. Jít cestou regulace je tak v tomto případě rychlejší a efektivnější.

"Ozývají se informace o tom, že kratom má také všelijaké léčebné účinky a benefity. To je možné, ale v tom případě by měl být náležitě prozkoumán a měla by být zhodnocena rizika i benefity. Vzhledem k tomu, co o tom víme, bych to shrnul tak, že je to nebezpečná látka," nastínil pro ŽivotvČesku.cz Karel Nešpor svůj pohled na věc. Dodal, že lidé, kteří kratom užívají, by si měli obzvlášť dát pozor na jeho kombinování s alkoholem, marihuanou a dalšími látkami, které mohou dohromady způsobit nečekané vedlejší účinky.

"Lidé jsou různí a jsou náchylní k různým věcem, každý je citlivý na určité věci. Bez užití drog a alkoholu by se třeba nikdy neprojevily, ale jejich následkem dojde k jejich aktivaci. Je proto lepší neexperimentovat. Nejlepší ze všeho je střízlivost," dodal Karel Nešpor pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.