Michelinská vánočka podle receptu maminky Radka Kašpárka. Skvost z ní dělá tonka fazole, říká

Šéfkuchař Radek Kašpárek
Šéfkuchař Radek Kašpárek
Foto: ŽivotvČesku.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 12. 2020

I když se to nezdá, udělat opravdu skvělou vánočku, je poměrně věda. A sami moc dobře víte, že tento druh pečiva z kynutého těsta zkrátka k Vánocům patří. Michelinský šéfkuchař Radek Kašpárek (39) prozradil recept, podle kterého si můžete doma připravit geniální vánočku doma i vy - poměrně hravě. "Jde o recept mé maminky, který jsem mírně poupravil," svěřil gastro kouzelník pro ŽivotvČesku.cz.

Chcete se letos konečně pochlapit a pustit se do vlastnoručně vyrobené vánočky? Není to zase tak obtížné, abyste si na Vánoce nemohli dopřát poctivou domácí, která je navíc z dílny michelinského šéfkuchaře - respektive jeho maminky.

"Jde o staročeský recept mé maminky Jarušky Kašpárkové, který funguje už v naší rodině několik desítek let. Recept jsem mírně poupravil, a chuťovou výjimečnost z něj dělá exotická tonka fazole, která roste na stromě s názvem silovoň obecný a pochází ze severní části Jižní Ameriky. Používá se při výrobě parfému či farmacii," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz šéfkuchař Radek Kašpárek, který tak dal najevo, že půjde o příjemně aromatický zážitek.

Suroviny na jednu vánočku:

500 gramů polohrubé mouky

3x žloutek z vejce ideálně domácího

150 gramů másla

1x špetka soli

42 gramů droždí

150 gramů cukru krupice

2 dcl mléka

1x lžíce rumu

Kůra ze dvou citrónů

1 kus badyánu

7 kusů hřebíčku

3x sušená tonka fazole

100 gramů rozinek namočených v rumu 48 hodin

1x hrst plátkových - sekaných mandlí

Postup výroby:

Krok 1 - Základ je dobrý kvásek, který připravíme následovně: odebereme 1 dcl mléka, necháme zahřát, aby mléko mělo příjemnou teplotu na prst. Rozdrolíme droždí do mléka. Ze 150 gramů cukru odebereme jednu lžíci a přidáme do mléka. K tomu dvě lžíce polohrubé mouky z původní dávky. Vše metličkou rozmícháme na hladkou hmotu a necháme kynout pod utěrkou na teplém místě.

Krok 2 - Do velké mísy přidáme prosátou zbylou mouku, špetku soli a promícháme.

Krok 3 - Dále přidáme 3 žloutky, 150 gramů rozpuštěného másla, zbylý cukr a mléko. Lžíci rumu. Rozinky namočené v rumu. Kůru ze dvou citronů, kterou nastrouháme.

Krok 4 - Badyán a hřebíček v hmoždíři nadrtíme na prášek a přidáme do těsta.

Krok 5 - Nakynutý kvásek opatrně nalijeme do mísy k surovinám a vše zastrouháme třemi tonka fazolemi.

Krok 6 - Dokonalým hnětením připravíme hladké těsto, které opět pod utěrkou v teplé místnosti necháme nakynout. A máme hotové těsto.

Krok 7 - Troubu si předehřejeme na 200 stupňů Celsia - horký vzduch.

Krok 8 - Lehčí verze je 3-2-1 - z těsta připravíme 6 rovnoměrných bochánků, které necháme opět lehce nakynout, potom rozválíme na copy.

Krok 9 - Pleteme copy do vánočky - naskládáme na sebe a zapíchneme tři špejle, aby nám vánočka držela tvar.

Krok 10 - Potřeme rozšlehanými vejci. Posypeme mandlemi.

Krok 11 - Dáme vánočku do vyhřáté trouby a pečeme 10 minut na zmíněných 200 stupňů Celsia. Poté snížíme teplotu na 180 stupňů Celsia a necháme dopéct dozlatova cca 25 minut.

Krok 12 - Po upečení potřeme rozpuštěným máslem.

Čas celého procesu výroby vánočky cca 2 hodiny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.