Mikuláš, čert a anděl brzy vtrhnou do domácností. Psycholog Jeroným Klimeš popsal, v jakém případě to není vhodné

Psycholog Jeroným Klimeš
Psycholog Jeroným Klimeš
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 12. 2021

Ještě než přijdou Vánoce, které si užívají děti i dospělí, si především malé děti převezmou od Mikuláše, čerta a anděla balíček plný dobrot. Rodiče obzvlášť v posledních letech diskutují nad tím, jaký vliv má příchod těchto kouzelných bytostí na psychiku jejich ratolestí. I lehké postrašení čertem může být pozitivním zážitkem, pokud se v kostýmu ukrývá správná osoba. "Pokud to dělají cizí lidé, tak to je špatně," řekl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný psycholog Jeroným Klimeš (54) a vysvětlil proč.

Už 6. prosince bude slavit svátek Mikuláš. Den před tím domácnosti tradičně obchází Mikuláš ve společnosti čerta a anděla, aby dětem za dobré chování dal sladkou nadílku. Děti musí obvykle přednést této pohádkové sestavě básničku a slíbit, že nebudou zlobit, aby si je čert v pytli neodnesl do pekla.

V minulosti se do kostýmů Mikuláše, čerta a anděla většinou převlékali rodinní příslušníci, v dnešní době si ale rodiče často zaplatí za přítomnost skupiny cizích lidí. Právě to je podle psychologa chyba, která může z příjemného dětského zážitku vytvořit nepěknou vzpomínku. Cizí lidé, kteří hromadně za úplatu obcházejí domácnosti, totiž nevědí, jak se ke kterému dítěti chovat, co si mohou dovolit a co naopak ne.

"Pokud to dělají cizí lidé, tak to je špatně. Musí to být lidé, kteří jsou z rodiny, popřípadě ze známých, to znamená táta, kamarád, strýček, bratranec. Měli by to být dospělí lidé, kteří s těmi dětmi soucítí a nejsou jako hrom do police. Cizího člověka bych si do baráku nepouštěl. Když to dělají tátové od rodin, tak jsou citlivější, protože to jsou jejich děti a mají s nimi principiální soucit," řekl pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš.

Každý rodič chce k Mikuláši přistupovat jinak. Někdo chce svou ratolest kvůli zlobení trochu postrašit, někdo naopak více než služeb děsivého čerta využije milých slov od anděla, který dítě ukonejší a rozveselí. Ani jeden z těchto přístupů není podle odborníka špatný, ale provedení je naprosto zásadní.

"Děti motivujeme jak pozitivní motivací, tak negativní. Obojí je v pořádku, záleží na míře. Ta míra je to, co je těžké odhadnout, a proto říkám, že je lepší se ohlédnout po někom blízkém, kdo má k těm dětem nějaký vztah," dodal Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz jeden z nejdůležitějších důvodů, proč by se do kostýmů měli převléct lidé, kteří dítě znají.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.