Reklama:

Miloš Zeman není jen prezident. Politik Hayato Okamura upozornil na okolnost, která může znepokojovat miliony Čechů

Poslanec Hayato Okamura
Poslanec Hayato Okamura
Foto: Se svolením Hayato Okamury
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 10. 2021

Česko-japonský tlumočník, poslanec a člen KDU-ČSL Hayato Okamura (54) pro ŽivotvČesku.cz poskytl rozhovor, ve kterém se vyjádřil k současné situaci kolem prezidenta Miloše Zemana (77). "S lidskou účastní myslím na jeho manželku, dceru a další blízké. Pak je tady ta okolnost, že Miloš Zeman je prezidentem republiky," uvedl Hayato Okamura pro ŽivotvČesku.cz, s tím, že momentální situace má rovinu lidskou a politickou.

Reklama:

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček (42) svolal na čtvrteční odpoledne tiskovou konferenci, na které by měly zaznít bližší okolnosti ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana, který je momentálně hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), kam byl převezen v neděli odpoledne po jednání s premiérem Andrejem Babišem (67).

Reklama:

V souvislosti s prezidentovou hospitalizací se intenzivně řeší otázka, do jaké míry je zdravotní stav Miloše Zemana věcí veřejnou a do jaké míry je nutné zachovávat lékařské tajemství. Prezidentům ošetřující lékař Miroslav Zavoral (67) opakovaně uvedl, že nechce prozrazovat detaily. "Nemám souhlas pana prezidenta vám sdělit jeho diagnózu," vysvětlil novinářům. Řada politiků i politologů je ale přesvědčená, že Česká republika musí vědět, zda Miloš Zeman je schopný vykonávat svůj úřad.

V rámci rozsáhlejšího povolebního rozhovoru, který redakce ŽivotvČesku.cz přinese v pátek, se k problematice etiky a veřejného zájmu vyjádřil také křesťanský demokrat a nově zvolený poslanec Hayato Okamura. Podle něj »občan Zeman« a jeho rodina zaslouží lidskou účast, ale nelze zapomínat, že tento občan je mimo jiné vrchním velitelem ozbrojených sil České republiky.

"Na prvním místě samozřejmě chci panu Miloši Zemanovi popřát uzdravení. S lidskou účastní myslím na jeho manželku, dceru a další blízké. Pak je tady ta okolnost, že Miloš Zeman je prezidentem republiky, například je také vrchním velitelem ozbrojených sil... Pro miliony našich občanů je zásadní, aby byl schopen jednat o důležitých otázkách," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz muž, který je bratrem Tomia Okamury. Podle něj by Zemanovu důstojnost nemělo ohrozit, když veřejnost bude vědět, zda je schopný práce.

"Nevidím nic nedůstojného, ani pro něj necitlivého, že pokud by byl ve stavu, že by nebyl schopen vykonávat svou funkci, aby se to řádně řešilo. Tedy aby se postupovalo krok za krokem, jak předepisuje ústava," dodal poslanec koalice SPOLU pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: