Miloš Zeman v rozhovoru poukázal na černou kaňku vlády ČR, promluvil o své kondici, domácí i zahraniční politice

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 20. 4. 2023

Bývalý prezident republiky Miloš Zeman (78) se po více než měsíčním odpočinku vrátil do centra dění. Ve středu 19. dubna otevřel svou pražskou kancelář. A při té příležitosti poskytl exkluzivní rozhovor pro ŽivotvČesku.cz. Zeman v něm nešetří vládu Petra Fialy (58), především kroky ministerstva financí. Hovoří o podpoře Ukrajiny, ale i suverenitě České republiky.

Pane prezidente, uplynulého 8. března jste skončil ve funkci, opustil jste Pražský hrad a zabydloval jste se ve svém novém domově. Rád bych se zeptal ohledně vaší současné kondice...

Víte, odpočinul jsem si, a to právě díky novému domovu. Mám konečně nejenom čas číst knihy, ale také tam mám v atriu krásnou japonskou zahrádku, kameny a rostliny. Nu a když se na ni dívám z okna, tak je to nejlepší způsob relaxace.

To zní velmi dobře. Nechyběla vám však politika?

Od politiky je čas od času zapotřebí si odpočinout, stejně tak jako od boxu nebo od šachu.

Ano, to je pravda. Nicméně se nabízí otázka, zda se vám nestýská po Pražském hradě, po kanceláři, setkáních, zahraničních cestách, servisu?

Řekl bych, že až k mému překvapení se mi nestýská. Nezapomeňte, že vedle zajímavých setkání a zajímavé pracovní náplně zahrnuje také funkce prezidenta několik méně zajímavých - řekl bych byrokratických - činností, kterých jsem nyní oproštěn. A o to více se mohu věnovat například četbě zajímavých knih. A zajímavá kniha je vlastně totéž jako rozhovor s moudrým člověkem.

Otevřel jste nedaleko Pražského hradu svoji novou pražskou kancelář. Nepochybně mnohé zajímá, co nyní bude vaší náplní práce?

Víte, chtěl bych především velice poděkovat svým přátelům, kteří se o kancelář zasloužili. A pokud jde o náplň práce, bude to skutečně místo setkávání. Nebudu sem sám z vlastní iniciativy nikoho zvát, protože skuteční přátelé se pozvou sami. A na druhé straně velmi rád přijmu každého, kdo se ohlásí. A protože už nejsem prezident, tak nebudu mít takzvané »bussines friends« neboli obchodní přátele, ale jenom skutečné kamarády.

Ve funkci prezidenta republiky jste komentoval vládu Petra Fialy dost zdrženlivě. Nenastává čas k otevřenějšímu vyjadřování?

Pokud budu tuto vládu kritizovat, bude to přátelská kritika v tom smyslu, že nebudu vládě podkládat zlé úmysly, ale pouze ji budu kritizovat v případě, když se budu domnívat, že je amatérská, respektive neprofesionální. A takových příkladů je mnoho, zejména v resortu ministerstva financí.

Když jste se toho tématu dotkl, velkým tématem jsou nyní změny v oblasti DPH, změny sazeb, převody některých položek. Kritici upozorňují, že některé tyto změny by dopadly na sociálně nejslabší. Zajímá mě váš pohled na situaci...

Samozřejmě, že daňový přínos, který sama vláda odhaduje na 24 miliard korun, není příliš vysoký. Zatímco míra naštvanosti je značně vysoká, protože některé položky, například vodné a stočné, musí platit všichni bez ohledu na svoji příjmovou situaci. Ale chtěl bych upozornit, že vláda slovy, a pouze slovy, bojuje proti inflaci, přitom zvýšení DPH je jednoznačně proinflační faktor, protože zvyšuje ceny příslušných komodit. A ještě vyšším proinflační faktorem, na který často zapomínáme, je narůstající deficit státního rozpočtu, protože když roste množství nekrytých peněz v oběhu, tak to zákonitě vede k růstu cen.

Proti vládě se konají demonstrace. Účastníci jsou titulováni jako »dezoláti«, což podle vyjádření právníka Ondřeje Dostála pro ŽivotvČesku.cz lze považovat za pomluvu...

Pokud se ohlédneme, mnohokrát jsem při takových příležitostech citoval jednu krásnou větu ze Smetanovy opery Braniboři v Čechách, která zní: »My nejsme lůza, my jsme lid!«.

V tomto rozhovoru nesmí chybět otázka na zahraniční politiku. V uplynulých dnech vyvolal velký rozruch francouzský prezident Emmanuel Macron, který v souvislosti s návštěvou Číny hovořil o tom, že Evropa by neměla být vazalem USA a měla by vytvářet svoji vlastní politiku. Jak na to nahlížíte?

Žádná země by neměla být vazalem kohokoliv. Ať už Spojených států - s výjimkou Spojených států, Ruska - s výjimkou Ruska, nebo Číny - s výjimkou Číny. Vazalství vyhovuje přikrčeným postavám. Ale my bychom se měli umět napřímit, nebýt přikrčeni a snažit se, aby Česká republika byla suverénní zemí s korektními vztahy se všemi státy. Proto jsem často opakoval de Gaullovu myšlenku strategie všech azimutů.

Měla by Česká republika nadále pokračovat ve všestranné pomoci Ukrajině, tedy od humanitární po vojenskou?

Je-li nějaká země napadena svým sousedem, je to akt agrese, je to mezinárodní zločin. A je tedy zapotřebí, aby demokratické země poskytly napadenému státu všestrannou pomoc.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.