Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo MeSES. Někdo se musel zbláznit, reaguje Milan Kubek

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 5. 2021

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) byla ministerstvem zdravotnictví rozpuštěna. Skupina složená z patnácti odborníků pomáhala resortu při řešení epidemické situace související s nemocí covid-19. "Pokud nebudou politici naslouchat odborníkům, tak si koledujeme o nějakou další katastrofu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) s tím, že pokud nebude nahrazena jiným orgánem, jde o špatnou zprávu.

Informaci o rozpuštění MeSES přinesla Česká televize a později ji na Twitteru potvrdil jeden z jejích členů. "MeSES byl před hodinou jedním telefonátem náměstka zrušen. Žádné důvody nám sděleny nebyly," uvedl na sociální síti sociolog Martin Buchtík.

"Tady se někdo musel zřejmě zbláznit. Když MeSES začala radit ministerstvu zdravotnictví a vládě, tak se situace začala zlepšovat a jejich jednání začalo mít nějakou logiku," okomentoval rozpuštění Mezioborové skupiny pro epidemické situace prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Mezioborová skupina vydávala stanoviska, zprávy a doporučení, která vláda s ministerstvem zdravotnictvím mohla, ale nemusela zohledňovat při boji s epidemií.

"Pokud nebudou politici naslouchat odborníkům, tak si koledujeme o nějakou další katastrofu. Já to nepersonifikuji do skupiny MeSES, pokud nebude nahrazena jiným odborným orgánem, pak je to samozřejmě špatná zpráva," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Činnost skupiny minulý týden kritizovala skupina 12 lékařů s tím, že hlavní roli má při řízení epidemie hrát ministr zdravotnictví, hlavní hygienik, případně hlavní epidemiolog za podpory Státního zdravotního ústavu. Kritikům také vadilo, že MeSES nenese za svá doporučení ke zvládání epidemie žádnou právní, ekonomickou ani politickou odpovědnost.

"Ministerstvo zdravotnictví svou nekompetentnost dostatečně ukázalo během uplynulých 14 měsíců. Zemřelo přes 30 tisíc lidí, rozvrátili jsme si ekonomiku, děti nechodily do školy. Jsou to odborníci, ale každý v jiném oboru a co se týče epidemiologie, jsou to naprostí laici, kteří navíc prokázali, že se opakovaně mýlí a jejich rady měly neblahé důsledky. Pro mě to tedy žádní odborníci na zvládání epidemie nejsou," doplnil šéf ČLK pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.