Mezioborová skupina pro epidemické situace byla rozpuštěna. Ruth Tachezy popsala okolnosti

Viroložka Ruth Tachezy
Viroložka Ruth Tachezy
Foto: Profimedia.cz
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 5. 2021

Ministerstvo zdravotnictví v úterý rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Skupina vznikla v polovině letošního března a pomáhala resortu při řešení epidemické situace související s nemocí covid-19. Členka MeSES řekla, jak k rozpuštění došlo. "Na ministerstvu zdravotnictví došlo k reorganizaci odborných poradních skupin a vedení ministerstva zdravotnictví rozhodlo, že s námi rozvazuje spolupráci," uvedla pro ŽivotvČesku.cz experimentální viroložka Ruth Tachezy.

MeSES poskytovala vládě doporučení pro boj s epidemií. Svá stanoviska také zveřejňovala na webu. Kromě epidemiologů zahrnovala odborníky na ekonomii, sociologii či právo. Ministerstvo zdravotnictví ji dnes rozpustilo a stačil k tomu jediný telefonát.

"Tady se někdo musel zřejmě zbláznit. Když MeSES začala radit ministerstvu zdravotnictví a vládě, tak se situace začala zlepšovat a jejich jednání začalo mít nějakou logiku," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz rozpuštění Mezioborové skupiny pro epidemické situace prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Členka skupiny MeSES vysvětlila, jak k rozpuštění došlo. "Pan náměstek Havrda nám zavolal, doktoru Smejkalovi a mně, poděkoval za spolupráci a řekl, že na ministerstvu zdravotnictví došlo k reorganizaci odborných poradních skupin a vedení ministerstva zdravotnictví rozhodlo, že s námi rozvazuje spolupráci. To bylo vše. Telefonátu dle pana náměstka byl přítomný pan ministr a paní náměstkyně Vašáková," uvedla pro ŽivotvČesku viroložka z výzkumného ústavu BIOCEV Ruth Tachezy.

Členové odborné skupiny MeSES uvažují o tom, že by mohli pokračovat dál, i když s nimi dnes ministerstvo zdravotnictví ukončilo spolupráci. "MeSES nevznikal kvůli MZ, ale aby pomohl zemi vyvést z bezprecedentní krize a ochránil jí před další. Doufám, ze bude vůle členů pokračovat dál. Na to ministerstvo zdravotnictví nepotřebujeme. Jeho postup už asi nikoho z nás nepřekvapuje. Večer máme jednání, uvidíme," napsal na Twitter epidemiolog Rastislav Maďar.

Zrušení skupiny kritizuje opozice. Podle předsedy ODS Petra Fialy to pouze potvrzuje dřívější Smejkalova slova o tom, že vláda epidemii covidu v Česku nezvládla.

Oproti tomu činnost skupiny v minulém týden kritizovala skupina 12 lékařů, mezi nimiž je například rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo kardiochirurg Jan Pirk. Svou kritiku opřeli o to, že vláda má standardní mechanismy řízení epidemie.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.