Ministr Ivan Bartoš našel bydlení pro uprchlíky z Ukrajiny. Dá jim byty v Pařížské ulici, ve kterých si rochnily exministryně Schillerová a Dostálová

Alena Schillerová a Klára Dostálová
Alena Schillerová a Klára Dostálová
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 3. 2022

Z nadstandardně velkého bytu v samém srdci metropole se donedávna těšila exministryně financí Alena Schillerová (57). V podobném luxusu si hověla i její partajní kolegyně v roli dnes už bývalé šéfky resortu pro místní rozvoj Klára Dostálová (51). V apartmánech v Salvátorské ulici je to bavilo, ale s koncem roku jako »pouhé« poslankyně se z nich ale musely vystěhovat. Nový ministr MMR Ivan Bartoš (41) má na byt nárok, ale odmítl jej. Raději do stometrového bytu nastěhuje ženy s dětmi, jejichž domovy vzala ruská agrese na Ukrajině. Pro ŽivotvČesku.cz šéf resortu vysvětlil, proč se rozhodl takto jednat.

"Každý musí dát ruku k dílu. Na MMR uvolňujeme pro ukrajinské ženy s dětmi naše ubytovací kapacity. Máme nejen strohou ubytovnu, ale i mediálně známé byty v centru Prahy, které obývaly exministryně ANO Dostálová a Schillerová. Byty budou sloužit konečně těm, kdo je potřebují. Uvolnili jsme i další ubytovací kapacity, i když Ministerstvo pro místní rozvoj disponuje pouze jednou ubytovnou, oproti jiným resortům. Velmi si cením aktivit Horské služby, která pod ministerstvo spadá. Ti uvolnili okolo 80 ubytovacích míst napříč republikou," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr Ivan Bartoš.

Luxusní apartmány mají příběh, o kterém si dodnes povídají uklízečky ve Strakově akademii. V éře sociálnědemokratického ministra Petra Lachnita (54) se nemovitosti přestavěly z kanceláří za sumu 38 milionů korun.

Pokud jde pak o vybavení, tak se apartmány pyšní nábytkem za zhruba pět milionů korun. Zajímavý je také údaj ohledně nájmu. Političky, jejichž plat byl 173 tisíc měsíčně, za komfort v Pařížské ulici neplatily nic. Resort za ně odváděl nájemné včetně energií, a to ve výši 5 tisíc korun. Na bydlení měly ale obě coby členky vládního kabinetu nárok a podle zákona za byty nic nemusely hradit.

V posledních letech už byla v bytech standardně vybavená kuchyň a koupelna. Alena Schillerová a Klára Dostálová obývaly dva ze čtyř apartmánů, zbývající dva zůstávaly prázdné.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.