Ministr vnitra Vít Rakušan promluvil o dědictví po Janu Hamáčkovi: Přiznal vážný stav s Českou poštou, nad kterou se smráká

Vít Rakušan a Jan Hamáček
Vít Rakušan a Jan Hamáček
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 1. 2022

Ve vládě premiéra Petra Fialy (57) převzal ministerstvo vnitra předseda STAN Vít Rakušan (43). Čeká ho řešení nelehkých úkolů, které mu zanechal předchůdce Jan Hamáček (43). Ve funkci je krátce, zatím ještě nedokázal odhalit všechny problémy, které se na něj »těší«. V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz popsal první dojmy a promluvil o nejpalčivějších problémech rezortu. "Nejsem schopen rozlišit, co je řekněme problém běžný a patřící k mé práci, a co je naopak »dědictví«," připustil. Odpověděl i na spekulace ohledně České pošty, o nichž se mluví v souvislosti s finančními problémy subjektu.

Pane ministře, ve funkci jste zhruba tři týdny, zatím je asi brzo na nějaké hodnocení. Ale přeci jen se zeptám, jak byste hodnotil váš nástup na ministerstvo vnitra po Janu Hamáčkovi. Máte pocit, že je v Česku nějaký zásadní problém?

Je to vlastně zvláštní situace, protože člověk má pocit, že v té první chvíli, co nastoupí, jde o permanentní šňůru problémů. Teď se pokusím být objektivní, protože zatím po těch dvaceti dnech nejsem schopen rozlišit, co je řekněme problém běžný a patřící k mé práci, a co je naopak »dědictví«, které je výsledkem toho, že někdo něco dříve neudělal. A hlavně je náš nástup neuvěřitelně netypický ve smyslu, že neexistuje žádných sto dní hájení, není žádná tolerance. Jsme uprostřed covidu, přípravy rozpočtu, najednou jsem se v tom ocitl, pan premiér mi v pátek podá ruku a hned v pondělí poté jsem šéfem Ústředního krizového štábu.

Rozumím. Teď ale trochu odbočím, protože se nemohu nezeptat na Českou poštu. Ve společnosti kolují informace, že řeší nějaké problémy. A vzhledem k tomu, že Ústřední krizový štáb s ní má nějaké závazky z minulosti, zajímá mě, co se ve skutečnosti děje. Popravdě jste musel, jak vy říkáte »zdědit« hodně problémů…

To je pravda. Byla tu úplně dvojkolejnost řízení, hádal se pak Hamáček s panem Babišem, kdo je šéf v boji proti covidu. A protože silnější bere, tak si pan Babiš zřídil Radu vlády pro zdravotní rizika. Když se ovšem člověk s jakoukoli elementární manažerskou zkušeností podíval na diagram řízení, tak by si uvědomil, že rada do něho jakkoli nezapadala. Najednou se vymyslelo něco nového, co tam nepatřilo a samozřejmě to bralo kompetence Ústřednímu krizovému štábu. Ale hlavně to způsobilo zmatek. Na dvou místech se jednalo o tomtéž a co pak mělo platit? Být tím výstupem? Kdo měl být v tom boji silnější, krizový štáb, nebo tato rada vlády? To vlastně považuji za největší úspěch posledních 14 dní, krizový štáb jsme dali velmi rychle dohromady. Zrušili jsme Radu vlády pro zdravotní rizika, upravili jsme v časech jednání, aby na sebe navazovala… Neříkám, že to bude hned viditelné, ale konečně to dostalo nějakou logiku. Využil jsem svých zkušeností jakožto starosty. Pokud mají věci fungovat, musí být nastavena pravidla. A ta chyběla.

Nedá mi to a musím se vrátit k té České poště, která se údajně dlouhodobě potýká s řadou problémů. Rád bych uklidnil seniory a staré lidi pobírající důchod, že ho skrze poštu bez komplikací dostanou…

Myslím si, že teď nikdo nemusí mít strach, že nedostane balík nebo dopis či svůj důchod. To znamená, že elementární služby České pošty jsou pod kontrolou. Na druhou stranu, jestliže by se její ekonomika vyvíjela dlouhodobě tímto směrem, kdy by musel přijít nějaký razantnější zásah, tak se opravdu může stát, ale nechytejte mě teď, prosím, za slovo, že třeba za rok nebo rok a půl se můžeme dostat do stádia, kdy Česká pošta jako celek přestane plnit svoje základní poslání.

To není dvakrát dobrá zpráva. Opravdu jste přebral resort v takovém, velmi kulantně řečeno nepořádku?

Co se týká České pošty, je to několik let neřešený problém. Bez politického zájmu a snahy najít politické řešení, šlo pouze o to odsouvat ho v čase, mnohdy nevýhodnými komerčními úvěry namísto nějakého systémového řešení. V tomto případě se zlobím více na politickou reprezentaci nežli na management. Této trochu zvláštní kombinované firmě, v podstatě státní, totiž nedala zadání. Úkol, co po ní chce, neurčila žádný cíl, který po ní požaduje ani žádný finanční rámec, který by byl potom dodržován. Bývalá politická reprezentace se na Českou poštu úplně vykašlala, možná s vědomím toho, že už nebude vládnout a problém si nakonec »vyžere« někdo jiný. Už hledáme řešení, budu mít schůzku s panem ministrem průmyslu a obchodu, s panem ministrem financí a budeme hledat alespoň určitý rámec pro to, abychom ho po čtyřech letech nějak nastavili.

Když se odkloníme od politiky… Pane ministře, je po Silvestru a vy jste jedna z charismatických osobností české politické scény. Občany bude určitě zajímat vaše přání do nového roku 2022. Co byste jim popřál?

Hlavně bych nám všem chtěl popřát, abychom se kromě fyzického a psychického zdraví všichni pokoušeli s maximální mírou najít i to takzvané společenské zdraví. Zkusili pochopit i často na první pohled nepochopitelné názory a postoje těch ostatních ve společnosti. Neříkám přijmout je, nediskutovat s nimi, ale pochopit problémy druhých. Snažit se vnímat problémy chudších regionů, nedívat se na vše »pražskou« perspektivou. Pochopit lidi, kteří pracují v úplně jiné branží než my, žijí jinde a naprosto jinak. Pokud aspoň tento pokus neuděláme, v době, kdy je společnost rozjitřená covidem, očkováním, neočkováním a různými podobnými věcmi spolu s ekonomickými problémy, směřujeme vážně ke špatnému konci.


Kdo je Vít Rakušan:

  • Od 17. prosince 2021 je prvním místopředsedou nového kabinetu premiéra Petra Fialy.
  • Po Janu Hamáčkovi nastoupil jako v pořadí již 15. ministr vnitra.
  • V dubnu 2019 nahradil Petra Gazdíka (47) na postu předsedy STAN (Starostové a nezávislí).
  • Je bývalým zastupitelem Středočeského kraje, ve funkci skončil 15. října letošního roku a vystudovaný učitel - studoval obor Historie a germanistika na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a Školský management na Univerzitě Karlově v Praze.
  • Politiku má v krvi, jeho otcem je bývalý senátor za sociální demokracii a lékař Jan Rakušan (74).
  • V září 2015 se oženil s Marií Rakušanovou, za svobodna Auerovou, která vystudovala klinickou biologii a pochází z Kutné Hory.
  • Mají spolu dvě děti – syna Matěje (4) a ročního Jonáše. Z předchozího manželství má Vítek Rakušan jedenáctiletou dceru Agátu.
  • Manželé Rakušanovi žijí v Kolíně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.