Ministr zdravotnictví odhalil, kde se lidé nejčastěji nakazí. Otevření škol nemá tak dominantní roli

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 12. 2020

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) je nejčastějším místem nákazy novým typem koronaviru stále zaměstnání. Upozornil, že otevření škol se sice projevilo, ale ohnisek je řádově méně.

"Z trasování je vidět, kde se objevují ohniska. Pořád výrazně vede informace o tom, že došlo k nákaze v rámci zaměstnání. S větším počtem je tam také kolonka neuvedeno,“ uvedl ministr s tím, že lidé podle něj nechtějí uvádět data, kde se mohli nakazit.

"Nejedná se o sledování, ale o zastavení šíření, které je komunitní,“ zdůraznil. Není tak ale zcela evidentní, zda do množiny patří lidé, kteří zkrátka netuší, kde k nákaze přišli.

V nově otevřených školách se také objevují ohniska. „V poslední statistice za část minulého týdne se jednalo o šest set případů, v jiných oblastech se ale jedná o tisíce případů. Školy tak nejsou vnímány jako ložiska, která by byla extrémně nebezpečná. Bylo by ale falešné říkat, že tam nedochází k přenosu,“ dodal.

V posledních dvou dnech se zhoršil index rizika v rámci protiepidemického systému PES, který nově odpovídá přísnějšímu, čtvrtému stupni.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.