Mírné zlepšení epidemie: Index PES se vrátil na 70 bodů. Pod hranici 1 kleslo také reprodukční číslo

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Publikováno: 3. 2. 2021

Hodnota protiepidemického systému PES se dnes po předchozích dvou dnech vrátila ze 73 na 70 bodů. Důvodem je pokles zjednodušeného reprodukčního čísla pod 1. Mírně se zlepšily i další tři sledované parametry. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Reprodukční číslo udává, kolik lidí se v průměru nakazí od jednoho nemocného. V neděli a v pondělí bylo reprodukční číslo vyšší než jedna. Podle údajů za úterý, za kterých se dnešní hodnota indexu počítá, kleslo na 0,99.

Zatímco díky poklesu reprodukčního čísla ubral index rizika tři body, zlepšení dalších sledovaných údajů se do něj už nijak nepromítlo. Oproti předchozím dnům přitom klesl jak počet nakažených v obecné populaci na 100.000 obyvatel za 14 dní, tak i mezi seniory. Příznivější je i podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici. Stále jich je ale kolem 48 procent.

Herečka Jaroslava Obermaierová (75) má třetí dávku vakcíny za sebou. Je ráda. V předloňské...

Bodová hodnota indexu už od poloviny ledna odpovídá čtvrtému stupni rizika, v platnosti jsou ale protiepidemická opatření pro pátý, tedy nejvyšší stupeň. Podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ale už skóre systému PES není pro určování opatření relevantní. Prioritou je podle něj snižování počtu hospitalizovaných s covidem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu