Mírný vzestup epidemie: Index PES hlásí 73 bodů, reprodukční číslo stouplo na 1,052

Koronavirus je respirační onemocnění
Koronavirus je respirační onemocnění
Foto: pixabay.com

Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se původně měla řídit opatření proti šíření nemoci covid-19, po šesti dnech stagnace dnes mírně stoupl ze 71 na 73 bodů. Ukazatele pro výpočet indexu se ale výrazně nezměnily. Index je stále na úrovni čtvrtého stupně pohotovosti z pěti, zatímco v Česku platí oficiálně pátý stupeň. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Například tzv. reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření epidemie, stouplo jen o několik tisícin bodu zhruba na 1,05.

Reprodukční číslo udává průměrný počet lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný. Z páteční hodnoty 1,046 stouplo na 1,052. Ze čtyř ukazatelů pro výpočet rizikového skóre PES mírně vzrostl ještě průměr počtu nakažených na 100.000 obyvatel za dva týdny. Naopak zbývající dva ukazatele - čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory a podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici - mírně klesly.

Index rizika je od poloviny ledna neustále na úrovni čtvrtého stupně pohotovosti systému PES, tedy mezi 61 až 75 body ze sta. V Česku ale platí od 27. prosince opatření pro pátý stupeň pohotovosti PES a vláda mezitím některá opatření ještě zpřísnila.

V Česku v pátek přibylo 13.074 lidí s nemocí covid-19, což je méně než ve čtvrtek i než př...

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na konci ledna řekl, že index PES už není pro určování opatření směrodatný. "V současné době pro to, co se bude dít dál, toto vlastní skóre není relevantní. Je nyní potřeba se zaměřit zejména na to, aby se začaly uvolňovat nemocnice," uvedl tehdy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.