Miro Šmajda ze SuperStar prošel proměnou. Kromě zpěváka je i dobrodruhem. Hrozilo, že skončím ve vězení, přiznal

Zpěvák Miro Šmajda
Zpěvák Miro Šmajda
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 8. 2021

Slovenský hudebník Miro Šmajda (32) se v roce 2009 proslavil díky televizní pěvecké soutěži. Tehdy měl fanoušky především v řadách pubertálních dívek, kterým dokázal i přes obrazovky ukrást srdce. Ačkoliv nevyhrál, patří k jedincům, kteří v hudební kariéře nadále úspěšně pokračují. Když zrovna nemá hudební závazky, rád si užívá dobrodružství za hranicemi. "Před covidem jsem měl ve zvyku třeba od ledna do dubna trávit čas na cestách. V podstatě v zimě máme volno, tam mám prostor podnikat mou druhou vášeň a projíždět na motorce svět," řekl Miro Šmajda pro ŽivotvČesku.cz a popsal, co mu cestování dává a jaké největší šílenosti zažil.

Miro Šmajda se proslavil, když mu bylo 20 let. Tehdy jako ambiciózní mladík okouzlil pubertální dívky v televizní pěvecké soutěži SuperStar. Hudba je jeho velkou vášní dodnes a věnuje se jí rovnou ve dvou kapelách - Terrapie a Walda Gang. Přiznává, že jeho dřívější fanouškovská základna ho sleduje dodnes a je rád, že on ji sleduje vyrůstat. Cení si ale toho, že příznivce už více zajímá hudba. Ve volném čase pak místo mikrofonu rád zasedne na motorku a procestovává i kouty světa, která si lidé běžně v rámci dovolené nevybírají.

Dámy mají pro Šmajdu stále slabost. "Naštěstí se to celkem drží. I když jsme hráli, tak na koncertech bylo 90 procent holek. To zůstalo, generace roste s námi, což je super. Přibyli ale fanoušci, kteří jdou více po muzice. V té době, upřímně řečeno, bylo jedno, co jsem hrál. I kdybych se tam postavil a zahrál Prší, prší nebo Pec nám spadla, bylo by to jedno. Holky přišly a bylo to »hurá« období. Já jsem od začátku hrál rockovou muziku, mám dvě kapely, každá má svou základnu a přibylo víc fanoušků rocku a lidí, kteří jdou více po muzice, srdcařů," řekl pro ŽivotvČesku.cz Miro Šmajda.

"Je pro mě krásné sledovat, že na nás jezdí vysloveně rodiny, táta, máma, děti kolem 10 let, nebo dvacetileté holky s padesátiletými rodiči. Stala se z toho kultová záležitost, že se jezdí takzvaně na big beat. Třeba v 70. a 80. letech se tu na něj normálně jezdilo, ale na Slovensku to tak úplně nebylo. Tady se jezdilo do sokoloven, kulturáků, vysloveně na zábavy, vznikla pěkná kultura. Nešlo o to, jaká je kapela, ale lidé se šli bavit. Ta tradice se přesunula do moderní doby, ale na Slovensku to není. Tam fungují spíš diskotéky, éra hip hopu a popu, ale rockové kapely moc ne," posteskl si pro ŽivotvČesku.cz nadaný hudebník nad situací v jeho rodné zemi.

Volné měsíce jsou pro Mira Šmajdu příležitostí k odjezdu za hranice, kde prožívá dobrodružství, jaká v Česku zažít nelze. "Před covidem jsem měl ve zvyku třeba od ledna do dubna trávit čas na cestách. Většinou letní, tedy hlavní sezóna, trvá od dubna do listopadu. V podstatě máme v zimě volno, pokud ještě nejedu turné s Terrapií, s Walda Gangem je většinou pauza. Tam mám prostor podnikat mou druhou vášeň a projíždět na motorce svět," svěřil pro ŽivotvČesku.cz hudebník a zároveň srdcem dobrodruh, v čem se kromě muziky našel.

Dovolená v pětihvězdičkovém hotelu ale není nic pro něj. "Pokud mě potkáte v resortu v Egyptě nebo v Turecku, tak vás druhý den poprosím, abyste mě utopili. Klidně si na mě můžete stoupnout, ať je to rychlé. Budu strašně rád (směje se). Já tomu fandím, lidem to přeji, ale já to nedávám, nudím se. Pro mě je větší relax někde trajdat, něco vidět. Mám rád i tu pohodu, na pár dní se třeba po delší cestě vyvalit. Ale zaletět si přímo k moři a mít tam full service, to asi není pro mě," vysvětlil Miro Šmajda pro ŽivotvČesku.cz, čemu se při cestování vyhýbá.

Miro Šmajda procestoval velký kus světa a podíval se i do oblastí, které se nedají nazvat zrovna běžnými dovolenkovými destinacemi. Má rád adrenalin a proto si ze svých cest přivezl i vzpomínky na momenty, které se mohou jevit přinejmenším jako velmi nepříjemné.

"Samozřejmě hrozilo, že nás zavřou, ale to je maličkost (směje se). Stalo se to v Kambodži a na Laosko-Kambodžské hranici, ale nechci moc specifikovat proč. Jednou nám ukradli motorku, to bylo také v Kambodži. Nakonec se nám ji povedlo získat zpět, ale za velký úplatek. Pomohli nám ji najít policisté, ale ne zadarmo, tam nic není jen tak. Ani s orangutany na Sumatře není legrace, oni jsou občas nebezpeční. Orangutan má třikrát větší sílu než velký chlap, v klidu vás s batohem zvedne do výšky. To už je lepší ten batoh normálně odevzdat. V Medanu, který není úplně turistické město, jsme se ubytovali v hotelu, který je určen čistě pro muslimy. Tam na nás divně koukali. To bylo také zajímavé," prozradil pro ŽivotvČesku.cz zpěvák, co ho na cestách potkalo.

Miro Šmajda je vegan, žije zdravým životním stylem a udržuje si perfektní tělo. I k jeho způsobu života cestování významnou měrou přispívá. "Kolikrát si při cestách uvědomíte cenu bytí, cenu života a to, že nic není zadarmo a nic není samozřejmé. My žijeme v konzumní společnosti obklopené iluzí samozřejmosti všeho. Tam si na vlastní zkušenosti i na tom, co vidíte kolem sebe, jak lidé žijí, za jak těžkých podmínek, mnohé uvědomíte. Po návratu si řeknete, že život je tam o něčem úplně jiném, než o tom, na co jsme zvyklí tady. Ty cesty jsou sebevzdělávací po stránce vědomostí, ale i po stránce uvědomění," dodal Miro Šmajda pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.