Miroslav Kalousek naprosto otevřeně rozvedl svůj pohled na téma, zda má Ukrajina patřit do Evropské unie

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 5. 2022

Ukrajina před více než měsícem vyplnila dotazník, který by se měl stát výchozím bodem pro rozhodování Evropské unie o členství Kyjeva v EU. Kyjev požádal o členství v Evropské unii krátce poté, co 24. února na Ukrajinu podnikla ruská strana vojenskou invazi, žádost nyní zkoumá Evropská komise. Redakce ŽivotvČesku.cz ohledně choulostivého téma, zda Ukrajina má být součástí Evropské unie, požádala o názor bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (61).

"Ukrajina si určitě zaslouží kandidátský status, ale bude muset ujít kus cesty v podobě naplnění všech podmínek, které kandidátská země musí splnit, aby její instituce a demokrtické procesy a mechanismy odpovídaly evropským standardům. To nelze zkrátit, nelze to obejít, to musí být splněno, a to se nedá stihnout za měsíce, ale je to otázka několika let. Ale kandidátský status by si zasloužila, to zcela jistě," řekl pro ŽivotvČesku.cz spoluzakladatel a bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podle agentury Reuters šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Ihor Žovkva očekává, že Ukrajina status kandidátské země získá na zasedání Evropské rady 23.-24. června.

Oproti tomu před několika týdny rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg (52) na 14. summitu evropských médií v rakouském Lechu uvedl, že Ukrajina by neměla být členem EU, uvedl to portál Evropská pravda s tím, že status kandidátské země jí nepřísluší, a to ani směrem do budoucna. 

Rakouský ministr k věci uvedl, že některé balkánské státy, které kandidátský status mají, si už celou řadu věcí odpracovaly a nebylo by správné je přeskočit.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyjádřilo z rakouského postoje zklamání. "Považujeme ho za strategicky krátkozraký a neslučitelný se zájmy sjednocené Evropy," reagoval na výrok rakouského šéfa rezortu zahraničí mluvčí ukrajinské diplomacie Oleh Nikolenko.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nedávno podpořila snahu Ukrajiny stát se členským státem. Přijetí nové země do EU musí schválit všechny členské státy. Rakouské veto by pro Ukrajinu bylo překážkou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.