Miroslav Kalousek vyslovil, koho z kandidátů by rád viděl po prezidentské volbě na Hradě

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 12. 2022

Prezidentská volba začíná prvním kolem 13. a 14. ledna 2023. Druhé kolo se uskuteční o dva týdny později. Poslední průzkumy zcela jasně ukazují, že v současnosti mezi kandidáty jsou tři favorité. Tím je bývalý náčelník generálního štábu armády Petr Pavel (61), opoziční poslanec Andrej Babiš (68) nebo bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová (43). Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila zkušeného expolitika a vynikajícího rétora Miroslava Kalouska (61), koho on sám by rád viděl jako nástupce dosluhující hlavy státu.

První kolo prezidentské volby by v listopadu podle modelu agentury Ipsos vyhrál předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš s 29,7 procenta. O druhé místo by bojovali generál Petr Pavel se ziskem 25,3 procenta a ekonomka Danuše Nerudová s 25 procenty.

"Může se stát, že Babiš do druhého kola nepostoupí. Nikde není psáno, že postoupí. Je evidentní podle průzkumů, že máme tři favority," okomentoval průzkum pro ŽivotvČesku.cz někdejší exministr financí a politický komentátor Miroslav Kalousek.

V současnosti místopředseda VZP se netají tím, koho by rád na Hradě jako novou hlavu státu viděl. "Miroslav Kalousek se netají tím, že ze všech kandidátů, kteří připadají v úvahu, by chtěl nejraději Pavla Fischera. Ale také se netají tím, že bude taktizovat a těsně před volbami se rozhodne pro toho kandidáta, který má opravdu šanci postoupit do druhého kola a nikdy neměl nic společného s komunistickou tajnou službou, a to ani civilní, ani vojenskou," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený bývalý politik, který byl dříve v Topolánkově vládě ministrem financí a poslancem TOP 09. Po oznámení rezignace v lednu loňského roku po 22 letech ve Sněmovně odměnili Miroslava Kalouska přítomní poslanci napříč politickým spektrem potleskem vestoje.

Na dotaz, zda je pro něj rozhodující, aby nástupce Miloše Zemana (78) byl srdcem demokrat, odmítl odpovídat tímto směrem. "Nechci kádrovat, kdo je a není srdcem demokrat. Nikdy mě nenapadlo, že to bude v roce 2023 mé neskromné přání, ale mám to skromné přání, aby prezidentem ČR v roce 2023 byl někdo, kdo se nikdy nezkompromitoval s komunistickou tajnou službou. To není jen o komunistické minulosti, to je o příslušnosti k tajné komunistické službě, ať už civilní, nebo vojenské," dodal pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.