Reklama:

Miroslav Kalousek vyslovil kritiku vládě kvůli době, kdy řeší vládní novelu o nižší valorizaci penzí

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 3. 2023

Prezidenta Petra Pavla (61) v brzké době čeká rozhodnutí o sporné vládní novele o nižší červnové valorizaci penzí. Schválily ji Sněmovna i Senát. K tomu, aby vstoupila v účinnost, ji musí podepsat hlava státu. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého šéfa státní kasy a politického glosátora Miroslava Kalouska (62) s dotazem, jak se na novelu zákona dívá. Z jeho úst zaznělo, že vláda přichází s rešením pozdě.

Reklama:

Pavel chce sdělit stanovisko k vládní novele poté, co se ve středu setká se zástupci opozičního hnutí ANO Alenou Schillerovou a Karlem Havlíčkem. V případě, že by ji vetoval, Sněmovna by už pravděpodobně nestihla přehlasovat jeho postoj včas. Kabinet poukazuje na to, že předloha musí vyjít ve sbírce do 22. března, což je poslední den pro vydání vládního nařízení k červnovému navýšení penzí podle platných pravidel.

"Já se na to dívám tak, že novela zákona je nutná. Vláda s tím měla dělat něco už v loňském roce, když všichni naléhali, ať s tím něco dělá. Nic s tím nedělala, přišla s tím na poslední chvíli, čímž podstupuje poměrně velké riziko, aby to prošlo. Snad to projde," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek.

Reklama:

Novelu se zástupci ANO Pavel probíral ještě před svou inaugurací, představitelé hnutí s ním chtějí opět mluvit o možné protiústavnosti. Pavel už v předvolební kampani hovořil o tom, že chce komunikovat i s opozicí. K věci prezident uvedl, že si také bude zvát na jednání ministry, pokud se bude řešit specifický problém, který se jich bude týkat. "Bude mě zajímat jejich názor, jejich přístup k řešení, případně jak by reagovali třeba na některé alternativní návrhy, jak ty problémy řešit, na kterých se právě třeba shodnou s odborníky," dodal.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: