Miroslav Kalousek vyslovil kritiku vládě kvůli době, kdy řeší vládní novelu o nižší valorizaci penzí

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 3. 2023

Prezidenta Petra Pavla (61) v brzké době čeká rozhodnutí o sporné vládní novele o nižší červnové valorizaci penzí. Schválily ji Sněmovna i Senát. K tomu, aby vstoupila v účinnost, ji musí podepsat hlava státu. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého šéfa státní kasy a politického glosátora Miroslava Kalouska (62) s dotazem, jak se na novelu zákona dívá. Z jeho úst zaznělo, že vláda přichází s rešením pozdě.

Pavel chce sdělit stanovisko k vládní novele poté, co se ve středu setká se zástupci opozičního hnutí ANO Alenou Schillerovou a Karlem Havlíčkem. V případě, že by ji vetoval, Sněmovna by už pravděpodobně nestihla přehlasovat jeho postoj včas. Kabinet poukazuje na to, že předloha musí vyjít ve sbírce do 22. března, což je poslední den pro vydání vládního nařízení k červnovému navýšení penzí podle platných pravidel.

"Já se na to dívám tak, že novela zákona je nutná. Vláda s tím měla dělat něco už v loňském roce, když všichni naléhali, ať s tím něco dělá. Nic s tím nedělala, přišla s tím na poslední chvíli, čímž podstupuje poměrně velké riziko, aby to prošlo. Snad to projde," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek.

Novelu se zástupci ANO Pavel probíral ještě před svou inaugurací, představitelé hnutí s ním chtějí opět mluvit o možné protiústavnosti. Pavel už v předvolební kampani hovořil o tom, že chce komunikovat i s opozicí. K věci prezident uvedl, že si také bude zvát na jednání ministry, pokud se bude řešit specifický problém, který se jich bude týkat. "Bude mě zajímat jejich názor, jejich přístup k řešení, případně jak by reagovali třeba na některé alternativní návrhy, jak ty problémy řešit, na kterých se právě třeba shodnou s odborníky," dodal.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.