Mladík skončil v kadeřnictví. Díky chytrému nápadu se z něj během koronavirové krize stal milionář

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 1. 2021

Koronavirová pandemie změnila život milionům lidí po celém světě. Zasáhla také ekonomiku a pracovní trh, mnozí přišli o práci a někteří byli nuceni změnit oblast podnikání a opustit tak svoje místo. Tím je také teprve dvacetiletý Ben Gulliver, který skončil jako manažer v kadeřnickém salónu a rozhodl se riskovat. Jeho odvaha se mu však mnohonásobně vyplatila.

Ben Gulliver pracoval v kadeřnictví Advanced Hair Studio v Romfordu ve východním Londýně, když vešlo v platnosti zásadní vládní nařízení – lockdown. Po předchozím těžkém období, kdy byl už na pokraji sil, to byla poslední rána pro jeho podnikání. Ale místo aby se vzdal a propadl zoufalství, rozhodl se zariskovat a zkusit štěstí v jiném byznyse, který by mu nabídl novou pracovní příležitost.

"Byla to ideální doba. Začal jsem sledovat zajímavá videa na YouTube, abych zjistil, jaké mám obchodní možnosti. Uvažoval jsem o tom, jaké produkty mám prodávat. Co by asi v současné době lidem řešilo jejich problém a potřebovali to," řekl Ben Gulliver, jak uvedl web icantrustnetwork.co.uk.

Britský podnikatel, který už ve škole »kšeftoval« s prodejem lízátek dětem a bavilo ho vyjednávat a obchodovat, zahájil novou podnikatelskou činnost z pohodlí domova. Zaměřil se na výrobky, které podle jeho názoru mohly být úspěšné na trhu. Začal prodávat produkty na čištění zubů, vybavení tělocvičny, kutilské zboží a také kávu. Podle něj je ale velmi důležité i navazování kontaktů, které jsou pro podnikání nezbytné.

Lockdown entrepreneur Ben Gulliver urges others 'never ever give up'. A 20-year-old entrepreneur who has made up to...

Zveřejnil(a) ICanTrust.co.uk dne Čtvrtek 21. ledna 2021

Jeho byznys začal vykazovat skvělá čísla a rychle se ukázalo, že Ben udělal správný krok. Díky tomu mohl zaměstnat jednoho z přátel, aby se staral o zákaznický servis a vše mělo plynulejší chod a organizaci.

"V den, který se dá považovat za dobrý, můžu vydělat 12 tisíc liber (přes 352 000 korun, pozn. red.). Chtěl bych pomoct mladým lidem k tomu, aby zahájili podnikání a poradit jim. Jediné, co člověk musí mít, je snaha začít. Pokud máte notebook, telefon a internet, můžete snadno vytvořit firmu," popsal 20letý milionář základy úspěchu a to, v čem on sám vidí smysl.


V Česku je podle statistik Ministerstva obchodu a průmyslu evidováno za loňský rok celkem 3 023 756 živnostníků v kategorii fyzických osob, což je více oproti roku 2019, kdy pracovalo na »živnosťák« 2 961 390 lidí. U právnických osob to pak loni bylo 897 566 osob, tedy o 27 164 více než v předchozím roce. Do podnikání se častěji pouštějí muži a největší zájem je o tzv. volnou živnost.

Osobní zkušenost se změnou oboru podnikání má i Jan Jirka, soutěžící z populární cukrářské soutěže, který je kadeřníkem celebrit, ale současná vládní opatření mu razantně zasáhla do pracovního života.

"Kadeřník jsem celý život a trvalo spoustu let, než jsem si vybudoval klientelu. Když mi na podzim zavřeli salón, neváhal jsem a rozšířil jsem živnost o obor pekař-cukrář. Ten patří mezi vázané živnosti a jelikož jsem tento obor nevystudoval, tak jsem musel mít garantující osobu, tedy vystudovaného odborníka. Ručitele musím mít po dobu 6 let. S ním mám dohodu, že u něj musím jednou za 3 měsíce absolvovat cukrářský kurz, který je vždy zaměřený na něco jiného. To byl první krok," popsal pro ŽivotvČesku.cz svůj přechod do nového byznysu Jan Jirka.

"Druhým bylo sehnat si hygienou schválenou provozovnu. V tom jsem měl štěstí a pronajali mi kuchyň v galerii, kterou v tu chvíli sami nevyužívali. Podzim a období před Vánoci bylo super, lidé rádi chodili do okénka pro dezerty a také jsem na zakázku pekl cukroví. Nyní je to trošku horší," dodal známý kadeřník a cukrář Jan Jirka pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.