Mluvčí ministra Vlastimila Válka uvedl, jak to bude se zavedením plošného nošení respirátorů. Uznávaný epidemiolog pak upozornil, že počty nakažených budou přibývat
Po dvou svátečních dnech přibylo ve čtvrtek v Česku 1549 nových případů koronaviru. Za uplynulých sedm dní se covid prokázal u zhruba 5400 lidí. Je to sice dohromady o asi 260 méně než předchozí týden, který ale nebyl přerušený volnými dny jako začátek července. Dál roste počet nakažených v nemocnicích. Hospitalizovaných bylo ve čtvrtek 262 lidí s covidem, jejich počet se za dva týdny téměř zdvojnásobil. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Jaké jsou prognózy a zda mají lidé očekávat v nejbližší době zavedení některých protiepidemických opatření, upřesnili pro ŽivotvČesku.cz ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistik Ladislav Dušek (55), epidemiolog Roman Prymula (58) a tiskový mluvčí Ministerstva zdravotnictví ČR.
Pacientů v těžkém stavu bylo podle aktuálních informací 13, minulý čtvrtek devět. Stejně jich bylo naposledy 24. května. Denní přírůstky případů začaly být v mezitýdenním srovnání vyšší počátkem června, v minulém týdnu ve všech pracovních dnech přesáhly tisícovku. Podle ministerstva zdravotnictví bude nakažených kvůli nakažlivějším subvariantám viru přibývat ještě několik týdnů. Neplánuje ale opatření proti šíření nákazy, protože se neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče.
Incidenční číslo se během červencových státních svátků snížilo, ve čtvrtek začalo znovu růst. Za uplynulých sedm dní nyní připadá v Česku na 100.000 obyvatel 51 nakažených, před týdnem jich bylo 53. Nejvíc se nákaza momentálně šíří v hlavním městě, kde má incidence hodnotu 114. Ve všech ostatních krajích se incidenční číslo drží hluboko pod stovkou. V Olomouckém kraji připadá 28 nakažených na 100.000 obyvatel, což je nejméně v zemi.
Problém se netýká jen České republiky, vyšší počty nakažených jsou vidět i v sousedních zemích nebo třeba v Portugalsku, kde se denně nakazí okolo 10 tisíc lidí. Kypr už dokonce obnovil povinnost nosit ve vnitřních prostorách roušky.
V celé Evropě momentálně převládají varianty omikronu BA.5 a BA.4, které se velice snadno přenášejí, ale nejsou tolik nebezpečné, jako byla například delta. "Víme, že se šíří asi deset a půl krát rychleji, než tomu bylo u první varianty viru - takzvaného wuchanského. I v té současné a rádoby teplé sezoně, kdy jsme očekávali nepoměrně nižší výskyt tohoto onemocnění, dochází k poměrně prudkému nárůstu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Za uplynulých sedm dní provedly laboratoře v Česku přes 29.000 PCR i antigenních testů, o zhruba 4300 méně než předchozí týden. V současné době se podle odborníků testují jen lidé s vážnějšími příznaky, a nakažených je tak v populaci reálně mnohem víc. U nejčastějších diagnostických testů lidí, kteří vykazují příznaky nemoci, byla ve čtvrtek pozitivních téměř třetina testovaných. O značné virové náloži svědčí nejen značná pozitivita testů, ale třeba i analýzy odpadních vod v Praze. Podle expertů z Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) ukazují mimořádně strmý nárůst viru, přesahující nejvyšší hodnoty z předchozích vrcholů epidemie.
O tom, jak se vyvíjí situace v Čechách a na co se mají lidé připravit, promluvil ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. "Kopírujeme vývoj v evropských zemích, hlavně v Portugalsku, kde se počty nakažených začaly zvyšovat nejdříve. Minimálně ještě týden či dva tak čísla porostou. Počty ale nejsou triviální a nejnovější varianty prolamují imunitu po očkování i prodělání nemoci. Pozitivní zpráva ale je, že i když vzrůstá počet hospitalizovaných, nenarůstají těžké případy. Doufejme, že to tak vydrží a nynější vlna projde naší zemí bez větších škod," popsal situaci pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník.
K případným protiepidemickým opatřením se vyjádřil i zástupce ministerstva zdravotnictví. "Veškeré změny v platnosti protiepidemických opatření jsou odvislé od aktuální epidemické situace a debat v rámci expertních skupin. Zavedení plošného nošení respirátorů není aktuální. Povinné by mohly být například jen na urgentním příjmu, tedy tam, kde je vyšší koncentrace rizikových pacientů," řekl pro ŽivotvČesku.cz tiskový mluvčí Ondřej Jakob s tím, že aktuálně je denně prováděno průměrně 4 až 6 tisíc testů.
Za posledních sedm dní se nechalo proti covidu očkovat přes 4600 zájemců, naprostá většina si přišla pro posilující dávku. O očkování byl první prázdninový týden, kdy si mnozí lidé vzali volno, o dost menší zájem než předchozí týden. Dokončené očkování má v Česku téměř 6,9 milionu lidí, na přeočkování zatím dorazilo přes 4,2 milionu z nich.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.