Vladimir Putin patrně nařídil invazní armádě operační pauzu. Analytik Lukáš Visingr se usmál a popsal, do čeho se Rusové řítí

Vladimir Putin a Sergej Šojgu
Vladimir Putin a Sergej Šojgu
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 7. 2022

Ruské vedení možná stanovuje podmínky pro operační pauzu, když jeho invazní jednotky dobyly ukrajinský Lysyčansk a dosáhly hranice Luhanské oblasti. Ve své nejnovější analýze shrnující vývoj ruské invaze na Ukrajinu to uvedl americký Institut pro výzkum války (ISW). Ruský prezident Vladimir Putin (69) v pondělí vyhlásil vítězství ruských sil v této oblasti a podle ISW se zdá, že ruské armádě nařídil operační přestávku. Pro ŽivotvČesku.cz ohledně současného dění okomentoval situaci vojenský analytik Lukáš Visingr, který je přesvědčen, že Rusko dosáhlo malého úspěchu, ale strategicky »krvácí«.

Institut vychází ze zveřejněného setkání šéfa Kremlu s ministrem obrany Sergejem Šojguem. Prezident na schůzce prohlásil, že ruské jednotky, které se účastnily bitvy o Lysyčansk, by si měly odpočinout. "Putinův veřejný komentář měl pravděpodobně naznačit starost o blaho jeho vojáků tváří v tvář pravidelným stížnostem v Rusku ohledně zacházení s ruskými vojáky," píše Institut pro výzkum války.

Komentář ruského prezidenta označil za zřejmě přesný, jelikož jednotky, které bojovaly u Lysyčansku a Severodoněcku, velmi pravděpodobně potřebují značnou dobu na zotavení, než obnoví velkou ofenzivu. "Není ale jasné, zda ruská armáda přijme rizika plynoucí z dostatečně dlouhé operační pauzy, která by těmto pravděpodobně vyčerpaným silám umožnila znovu nabrat sílu," poznamenal ISW.

Vojenský expert Lukáš Visingr je názoru, že Rusko se blíží totálnímu vyčerpání. "Nepochybně je to taktické vítězství, dejme tomu operační vítězství, byť draze zaplacené, ale nestačí to. Pokud by chtěli alespoň splnit cíle, které deklarovali, kdy se chtějí soustředit na Donbas, musí »osvobodit« území Doněcké lidové republiky. Rusové se budou snažit útočit dál, postupovat na další města, jako je například Slavjansk a Kramatorsk. Rusové mají ale problémy na jihu, kde Ukrajinci postupují pomalu, ale jistě, zdaleka nemají takové ztráty jako mají Rusové," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený vojenský analytik.

Institut rovněž upozornil na vyjádření bývalého ruského velitele a nacionalisty Igora Girkina, známého též jako Strelkov, jenž velel bojovníkům během konfliktu na Donbase v roce 2014. Na sociální síti Telegram, kde ho sleduje téměř 400.000 lidí, Girkin ještě před Putinovým vystoupením podle ISW zveřejnil ostrou kritiku postupu Kremlu v invazi a zpochybnil význam obsazení Lysyčansku.

Girkin naznačil, že ruské síly zaplatily příliš vysokou cenu za omezený zisk, a nesplnily ohlášené cíle »druhé fáze zvláštní vojenské operace« (operace na východní Ukrajině po ústupu Ruska od Kyjeva), píše ISW.

Girkin podle něj poznamenal, že ukrajinská obrana Lysyčansku byla záměrně navržena tak, aby způsobila ruským jednotkám co největší škody a vyčerpala ruskou živou sílu a techniku. Naznačil, že přijetí bitvy za podmínek Ukrajinců bylo podle něj chybným krokem ruského vedení.

"Čistě z vojenského hlediska by pro Rusko bylo nejlepší nikam nepostupovat, zakopat se, soustředit se na obranu, a doufat, že vydrží ukrajinský protiútok, který nepochybně přijde. Rusové budou ale chtít postupovat dál, protože si to politicky nadefinovali a budou se dál vyčerpávat. Jejich ofenzíva se jednoho dne ale zastaví a vyčerpá se, na tohle Ukrajinci sázejí, to je je jejich strategie, kdy chtějí, aby Rusové útočili dál a vyčerpali se," dodal pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Visingr.

Girkin podle institutu pravděpodobně doufá, že využije svého postavení bývalého významného účastníka války na Donbase k tomu, aby Putina přesvědčil k přijetí opatření, která považuje za oprávněná a nezbytná. Konkrétně k větší mobilizaci ruského obyvatelstva.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.