Moderátorka Alena Zárybnická o udržování postavy po 52. narozeninách: Čím je tělo starší, tím je chytřejší a chce si ukládat zásoby

Moderátorka ČT Alena Zárybnická
Moderátorka ČT Alena Zárybnická
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 12. 2021

Moderátorka a meteoroložka Alena Zárybnická (52) žije v paneláku ve Špindlerově Mlýně a užívá si tak pohodlí civilizace i krásu mocných hor. V létě hory poznává na kole a v zimě vyráží na skialpy. Nepovažuje se za zdatnou sportovkyni, ale život v horách jí určitě pomáhá formovat postavu. "Nemám ráda fitness centra a vůbec nemám ráda organizovaný a řízený pohyb. Já se hýbu, protože se chci někam dostat a něco hezkého chci vidět," řekla pro ŽivotvČesku.cz v den, kdy slaví 52. narozeniny.

Kavčí hory, kde sídlí Česká televize a Špindlerův Mlýn, kde našla domov Alena Zárybnická, odděluje 150 kilometrů. I když moderátorka slouží v blocích a nemusí cestu absolvovat každý den, tak přesuny z Krkonoš do Prahy jsou náročné. Pro sympatickou moderátorku ale vyčerpávající cesty dávají smysl, miluje svou práci a propadla kráse a majestátnosti horských hřebenů.

Štíhlá a vypracovaná postava by sváděla k domněnkám, že moderátorka na sobě pravidelně dře někde v tělocvičně nebo si alespoň každé ráno dává fyzicky náročné rozcvičky. Tomu se ale vystudovaná meteoroložka směje.

"Nemám ráda fitness centra a už vůbec organizovaný a řízený pohyb. Hýbu se proto, abych se mohla po horách bezpečněji pohybovat. Když se chce člověk podívat na nějaký kopec, musí to stihnout v nějakém rozumném čase. A to je pro mě motivace k pohybu. Už 20 let chodím na skialpech, začala jsem dávno před tím, než zažil skialpinismus v Česku ten obrovský boom.  Je to přesně ten druh pohybu, který mi vyhovuje a který mi dělá radost. Určitě i proto jsme před lety s kolegou Jirkou Hölzelem začali točit seriál Na skialpech přes hory pro ČT Sport. Letos se reprízuje už jeho šestá řada. Stejně tak mám ráda kolo a nějaké túry jsem sepsala do knihy Alpami na kole. Baví mě dávat do kupy témata, která by mohla někoho dalšího inspirovat. Ale vážně nejsem sportovec, jsem člověk, který je rád v horách. A co se týče fyzické kondice a fyzických schopností, jsem na tom mizerně, o to větší je to pak radost, když se nějaká věc povede," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz žena, která v letech 2000 až 2009 například taky moderovala populární pořad Sama doma.

Díky svému tatínkovi se dostala k létání na větroních. Po přestěhování do Krkonoš ale létání opustila a naplno propadla horám, které nevnímá pouze jako ideální místo pro aktivní odpočinek, ale také jaké veličinu, která člověku připomíná jeho »malost« a jeho místo na zemi.

Dne 5. prosince by Alena Zárybnická měla slavit narozeniny, ale na žádný divoký večírek to v jejím případě nevypadá. Zdá se, že buď bude v horách, nebo se bude poctivě připravovat na televizní vysílání. "Já nejsem slavící typ ani výroční typ, necháváme věci plynout tak, jak jsou a také si říkám, že v dnešní době velké mejdany a velké setkávání není to, čím bychom si měli dělat radost. Rádi se s rodinou a přáteli setkáváme, když to není vynucené nějakou okolností typu výročí," uvedla s úsměvem pro ŽivotvČesku.cz žena, která se snaží v životě nestresovat a dny ráda nechává plynout jako vodu v řece. Podobný přístup aplikuje i při sestavování jídelníčku. Je ve věku, kdy si uvědomuje, že strava by měla být vyvážená, zároveň se ale netlačí do diet a odříkání.

"Myslím si, že s chutí pozřené ne úplně zdravé jídlo udělá tělu lépe než s odporem pojaté jídlo, o kterém se někde píše nebo říká, že je zdravé. Mám ráda cokoliv, co mi chutná a moc se neohlížím na to, zda je to jídlo zdravé či nezdravé, to neřeším jako prioritu," popsala Alena Zárybnická s tím, že v myšlenkách si žádné jídlo nezakazuje a ráda si dá i čokoládu či smažený sýr. Snaží se nepřemýšlet o tom, že by se dopouštěla nějakého stravovacího »hříchu«.

"Jakmile si řeknu, že něco jíst nebudu, tak na to dostanu chuť. Funguje to naprosto stoprocentně, jak zákon schválnosti. Takže to neřeším.“ dodala upřímně s tím, že se snaží své tělo poslouchat a také vnímá, že s věkem se její fyzická stránka mění. Rozhodně to ale není etapa, kdy by se odhodlala k nějakým striktním dietám či z gruntu měnila stravovací návyky. 

"Samozřejmě, že s věkem to spalování není takové, jako bylo dříve. Je fajn najít si čas na pohyb, aby poměr příjem a výdej byl optimální.  Ale není to samospásné, čím je tělo starší a chytřejší, tím má větší strach, že by nemuselo dostat svůj příděl a začne si ukládat na horší časy. Tak to prostě je. A nezbývá, než se hýbat o trochu víc, než dřív. Že to zároveň víc bolí, s tím je třeba se smířit," otevřeně doplnila pro ŽivotvČesku.cz jedna z nejpopulárnějších tváří České televize.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.