Mutace delta vystrkuje růžky. Roman Prymula jasně upřesnil, kde se lidé nejčastěji mohou nakazit

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 7. 2021

Pro prokázání bezinfekčnosti na covid-19, která je třeba pro návštěvu některých služeb nebo hromadných akcí, nestačí od pátku uplynutí 22 dní od první dávky očkování. Nově je v takovém případě nutné předložit negativní test. Vláda podmínky zpřísnila kvůli riziku šíření varianty viru delta, proti které je jedna dávka vakcíny méně účinná. Epidemiolog Roman Prymula (57) upřesnil, kde v současnosti hrozí největší riziko nákazy. "Osobně si myslím, že to jsou skutečně masovější akce," zdůraznil pro ŽivotČesku.cz.

Denní počet nově potvrzených nákaz se nad 200, kde byl naposledy v polovině června, dostal ve středu, kdy jich laboratoře evidovaly 278. Předtím více pozitivních testů za jeden den evidovalo ministerstvo naposledy 8. června. V mezitýdenním srovnání začaly denní nárůsty stoupat ke konci června. Výjimkou bylo toto pondělí a úterý, na které ale připadly státní svátky, ve volných dnech se méně testuje. V minulém týdnu zaznamenaly laboratoře nejvyšší denní nárůst ve čtvrtek, a to 166.

Podle epidemiologa Romana Prymuly jsou významným rizikem masové akce. "Já bych rozhodně nepouštěl akce nad několik tisíc, protože v těchto místech dochází k nákazám a vidíme to i na Mistrovství Evropy ve fotbale, kde se řada lidí na stadionech nakazila, a to je reálný problém. Je otázkou, jak k tomu přistupovat a vidíme, že Velká Británie se rozhodla pro velmi benevolentní přístup v tuto chvíli a spoléhá na to, že lidé nahradí ta plošná opatření v podstatě svou individuální kázní, ale tu tady moc nevidíme, to může být z hlediska šíření viru poměrně rizikové," upřesnil bývalý ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz.

Od začátku epidemie se v České republice koronavirus prokázal u 1,668.891 lidí, přes 98 procent z nich se vyléčilo a 30.331 s potvrzeným onemocněním covid-19 zemřelo. V nemocnicích bylo ve čtvrtek s potvrzeným onemocněním covid-19 34 lidí, v těžkém stavu byli tři z nich.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.