Reklama:

Mutace rizikem letní sezóny. Dají se získat i ve státě, kde se primárně nevyskytovaly, míní Roman Prymula

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 5. 2021

Česko zažívá v týdenních intervalech rozvolňování, které se týká škol, obchodů a některých služeb. Od pondělí 17. května by mělo dojít také na zahrádky restaurací a posléze kulturní akce. Přes příznivý vývoj epidemie však stále vyvstává otázka rizika souvisejícího s mutacemi koronaviru, které se mohou dostat na území České republiky kvůli cestování do zahraniční, především v době blížící se letní sezóny. Podle uznávaného epidemiologa Romana Prymuly (57) jde o hlavní riziko tohoto údobí. "Teď máme situaci na Seychelách, kde se kvůli různým mutacím koronaviru nakazili i lidé, kteří byli očkovaní a podobně," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Epidemická situace v Česku poukazuje na vývoj, ve který všichni pevně doufali. Sešlo se totiž hned několik pozitivních faktorů, které se na něm podepsaly. Jde o očkování, které se postupně rozšiřuje mladším věkovým skupinám, vyšší proočkovanost populace a také teplejší počasí, které podle odborníků šíření viru neprospívá. Přes příznivý stav jsou stále platným nebezpečím mutace, které se mohou dostat do Česka. Obzvláště v době blížících se letních dovolených, na které se spousta Čechů po více jak roce s epidemií už nadšeně chystá, narůstají obavy, aby se situace znovu nevymykla kontrole.

Reklama:

"Riziko zavlečení mutací je vždycky, protože čas od času se dá získat i ve státě, kde se mutace primárně nevyskytovala. To je podle mého názoru hlavní riziko tohoto údobí, protože teď máme situaci na Seychelách, kde se kvůli různým mutacím koronaviru nakazili i lidé, kteří byli očkovaní a podobně," promluvil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula v souvislosti s aktuální hrozbou, která nyní platí ve světě, ale může se týkat také České republiky.

"Je to skutečně riziko, které musíme vnímat. Jinak situace u nás se opravdu poměrně zklidnila," dodal optimisticky bývalý ministr zdravotnictví a od března 2021 také jeden z oficiálních poradců hlavy státu Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Již několikátý měsíc probíhá očkování, které bylo v Česku zahájeno 27. prosince loňského roku a dosud bylo podle dat ministerstva zdravotnictví naočkováno 3 805 230 lidí, z toho 73 998 během pondělí 10. května. Podle slov prezidenta České lékařské komory Milana Kubka (53) je očkování zhruba o měsíc pozadu oproti plánu.

Problém vidí také v nedostatku očkovacích látek farmaceutických společností AstraZeneca a Johnson & Johnson, jejichž výrobci zatím nedokáží odbavit dostatek preparátů. "Nejhorší by bylo, kdyby se vakcíny někde válely. Potřebujeme očkovat, protože máme v dané chvíli minimálně měsíc zpoždění a je jasné, že splnit plán očkování do léta už asi nestihneme," uvedl šéf ČLK Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: