Muž se projedl na váhu 327 kilogramů. Díky zázraku medicíny zhubl přes 180 kilo a je z něj nový člověk

Paul Stevenson vážil 327 kilogramů
Paul Stevenson vážil 327 kilogramů
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 4. 2021

Hmotnost může předznamenat některá závažná zdravotní rizika. Ale v případě Paula Stevensona šlo bez přehánění o život. Jeho váha se totiž vyšplhala na neskutečných 327 kilogramů a měl na výběr pouze mezi dvěma možnostmi – buď dramaticky zhubne, nebo bude mít jeho morbidní obezita fatální následky. I když se hubnutí zdálo zprvu jako nereálná věc, muž z anglického Alvastonu prokázal, že lidská vůle a mysl dokáže zvítězit nad fyzickým tělem.

Často bývá jídlo propojené s emocemi a náladou. Pro Paula Stevensona se stalo lékem na zmírnění bolesti ze ztráty milované matky Valérie, která zemřela v 50. letech na zápal plic související s roztroušenou sklerózou. S jejím odchodem se nedokázal smířit, a tak začal žal a smutek zajídat. Jeho jídelníček vypadal hodně jednotvárně, ale především přijímal každý den kolem 7000 kalorií – tři až čtyři velká jídla denně, hranolky, pizzu a litry sladkých nápojů.

"Snědl bych nesmyslně velké porce nezdravého jídla a v té nejhorší době. Bez problémů jsem vypil dva litry Coly denně, což rozhodně nepomáhalo. Při objednávce čínského jídla jsem snědl velký talíř s rýží, hranolky a masové kuličky. Dal jsem si velkou pizzu s hranolky nebo k nim zkonzumoval velký kus steaku – což byla pokaždé porce pro dvě osoby. Objednal jsem si jídlo, ale pak jsem nedělal vůbec nic, čím bych mohl přijaté kalorie spálit. Kvůli své lenosti jsem neustále přibíral," cituje Paula Stevensona The Sun.

Roky nekontrolovaného přejídání a nulového pohybu v roce 2015 ukázaly škody, které na sobě Paul napáchal. Jeho hmotnost dosáhla neuvěřitelných 327 kilogramů, BMI se rovnalo hodnotě 106,5 a vešel se pouze do oblečení velikosti 12 XL. Trpěl depresemi a odmítal opustit práh domu, protože se velmi styděl za to, jak vypadá. Kvůli zdravotním problémům byl ale přinucen podstoupit domácí kontrolu, kdy stanovisko lékaře znělo zcela jasně. Buď zakročí a podaří se mu zhubnout, nebo zemře.

Pomoci mu mohla gastrektomie, kdy by mu lékaři odstranili část žaludku. Ale pro minimalizaci rizik na operačním sále musel zhubnout na váhu 266 kilogramů. Nastavený jídelníček od odborníka mu k tomu pomohl, protože kilogramy šly dolů s ohledem na jeho předchozí stravování poměrně rychle. Po operaci šlo hubnutí ještě lépe, protože se Paulova potřeba jíst odstraněním části žaludku dramaticky snížila. Byl odhodlaný za svůj život bojovat, protože smrt ho děsila víc, než si kdy dřív dokázal představit.

Díky správnému jídelníčku a operaci začal výrazně hubnout i nadále a podařilo se mu shodit na hmotnost 143 kilogramů z původních 327 – podstoupil operaci v Nizozemí kvůli přebytečné kůži, která mu dopomohla k finální váze 114 kilogramů. Progres, kterým muž na hranici života a smrti prošel, byl jedním slovem dechberoucí.

Paul si vždycky přál pomáhat a nějakým způsobem se lékařům odvděčit. Po dosažení normální váhy začal pracovat v nemocnici Royal Derby Hospital, kde za směnu ujde až 35 000 kroků. "Je to první zaměstnání, které mám za dobu 15 let. Kvůli tomu, že jsem byl morbidně obézní a nemocný, se pro mě práce stala nemožnou," doplnil pro Daily Mail Paul Stevenson, který pravidelně cvičí v posilovně, udržuje si zdravý jídelníček a nezapomíná být vděčný za novou šanci, kterou mi život dal.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.