Mynář na Pražském hradě děkoval čínskému velvyslanci za pomoc. Česko za ni dalo 9 miliard

Hradní kancléř Vratislav Mynář.
Hradní kancléř Vratislav Mynář.
Foto: Archiv
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 4. 2020

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář si ve čtvrtek pozval na Pražský hrad čínského velvyslance Čanga Ťien-mina, aby mu poděkoval za pomoc Číny s bojem proti koronaviru. Mynář to řekl ČTK s tím, že na setkání pozval i předsedu Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslava Tvrdíka.

Schůzku potvrdil i hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Česko nakoupilo v Číně desítky milionů kusů zdravotnických pomůcek. Stát za materiál zaplatil přibližně 9 miliard korun.

Kromě čínského velvyslance byl na schůzce i Tvrdík. "Byla to plánovaná oficiální návštěva čínského velvyslance na moje pozvání. Abych oběma stranám poděkoval za to, co dělají pro Českou republiku v rámci dodávek humanitárních a hygienických prostředků," řekl ČTK Mynář.

Osobní dar

Mynář si pro Čanga připravil i osobní dárek. Zdůrazil roli Tvrdíka v nákupu zdravotnického a ochranného materiálu

"Je tím, díky jehož kontaktům došlo k navázání leteckého spojení mezi Čínou a Českou republikou a k tomu, že do dneška proudí v takovém množství do České republiky," vysvětlil kancléř.

Kritici si trvají na tom, že čínská strana Česku nepomohla, ale udělala pouze výhodný a předražený ochod. Obhájci is zase myslí, že Česko nikde takové množství pomůcek nakoupit nemohlo. Prý díky kontaktům v Číně získala země materiál přednostně, kritici ale upozorňují, že od Číny v těchto dnech nakupuje celý svět.

Galerie

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.