Na koronavirus zabírají léky na pálení žáhy, nemocnice je testuje tajně

Vědci testují léky na pálení žáhy, zabírají na koronavirus
Vědci testují léky na pálení žáhy, zabírají na koronavirus
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 4. 2020

Pacientům s nemocí Covid-19 pomáhají léky na pálení žáhy, zjistili v jedné z newyorských nemocnic. V současnosti tam tak v polotajném režimu probíhá jejich testování. Informoval o tom britský Daily Mail s tím, že výsledky budou do několika týdnů.

Je spása proti koronaviru v lécích na pálení žáhy? Informace, které dostali odborníci od čínských lékařů, teď ověřují v nemocnici v New Yorku.

Číňané se totiž podělili o poznatky o některých starších pacientech. Lidé, kteří současně brali léky na žaludek a pálení žáhy, přežili častěji než ti, kteří takové medikamenty neužívali. Šlo většinou o pacienty starší 80 let a lékaři se domnívají, že lepší průběh boje s koronavirem zapříčinil volně prodejný lék Pepcid s látkou famotidin.

Drží to pod pokličkou

Dražší lék Prilosec, kterým se teď odborníci také zabývají, zase obsahuje látku omeprazol.

Vědci předpokládají, že právě famotidin zabránil v těle zkoumaných pacientů rozšíření patogenů koronaviru. Newyorská nemocnice teď látku podala desítkám svých pacientů a čeká, jak se to projeví.

Zatím o tom ale mlčí. „Všechno se drží pod pokličkou. Má to zabránit hromadnému skupování léku,“ vysvětlil Kevin Tracey, bývalý neurochirurg, jenž se zabývá výzkumem nemocničního systému.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.