Na koronavirus zabírají léky na pálení žáhy, nemocnice je testuje tajně

Vědci testují léky na pálení žáhy, zabírají na koronavirus
Vědci testují léky na pálení žáhy, zabírají na koronavirus
Foto: pixabay.com

Pacientům s nemocí Covid-19 pomáhají léky na pálení žáhy, zjistili v jedné z newyorských nemocnic. V současnosti tam tak v polotajném režimu probíhá jejich testování. Informoval o tom britský Daily Mail s tím, že výsledky budou do několika týdnů.

Je spása proti koronaviru v lécích na pálení žáhy? Informace, které dostali odborníci od čínských lékařů, teď ověřují v nemocnici v New Yorku.

Číňané se totiž podělili o poznatky o některých starších pacientech. Lidé, kteří současně brali léky na žaludek a pálení žáhy, přežili častěji než ti, kteří takové medikamenty neužívali. Šlo většinou o pacienty starší 80 let a lékaři se domnívají, že lepší průběh boje s koronavirem zapříčinil volně prodejný lék Pepcid s látkou famotidin.

Drží to pod pokličkou

Dražší lék Prilosec, kterým se teď odborníci také zabývají, zase obsahuje látku omeprazol.

Vědci předpokládají, že právě famotidin zabránil v těle zkoumaných pacientů rozšíření patogenů koronaviru. Newyorská nemocnice teď látku podala desítkám svých pacientů a čeká, jak se to projeví.

Zatím o tom ale mlčí. „Všechno se drží pod pokličkou. Má to zabránit hromadnému skupování léku,“ vysvětlil Kevin Tracey, bývalý neurochirurg, jenž se zabývá výzkumem nemocničního systému.

Epidemie koronaviru v České republice začíná brzdit. Reprodukční číslo se drží pod klíčovo...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.