Na Slovensku se objevili nebezpeční asijští komáři. Odborník popsal, co přenáší a zda doputují do Česka

Komár - ilustrační snímek
Komár – ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 6. 2021

Bezesné noci plné bzučení a nepříjemné štípance dokáží způsobit komáři, kteří jsou i přenašeči nejrůznějších nemocí. Do našich končin se začínají dostávat i původně cizokrajní komáři, jejichž kousnutí může člověka ohrozit na životě. Původně asijský komár Aedes japonicus japonicus, který přenáší nebezpečnou japonskou encefalitidu, se nyní objevil na jihu Slovenska. Podle odborníka už mu putování do Česka žádný problém dělat nebude. "Když je na jihu Slovenska, tak to znamená, že je v oblasti, kde nížina pokračuje na naše území, konkrétně na jižní Moravu. Klimatické podmínky jsou tam stejné," řekl pro ŽivotvČesku.cz entomolog Ivan Gelbič.

Původně asijští komáři Aedes japonicus japonicus se objevili na jihu Slovenska. Jde o přenašeče nejrůznějších chorob, včetně obávaného viru Zika. "Tento komár může přenášet například japonskou encefalitidu," řekl pro ŽivotvČesku.cz entomolog Ivan Gelbič. Japonská encefalitida je infekční onemocnění mozku a projevuje se například bolestí hlavy, horečkami či zimnicí. Vyústit může až v bezvědomí. Někteří z pacientů, kteří onemocní závažně, následně trpí neurologickým, intelektuálním či fyzickým postižením.

Entomologové z České zemědělské univerzity v Praze nyní zkoumají, zda se tento druh komára šíří i v Česku. Podle odborníka mu v cestě na naše území nic nebrání. "Když je na jihu Slovenska, tak to znamená, že je v oblasti, kde nížina pokračuje na naše území, konkrétně na jižní Moravu. Klimatické podmínky jsou tam stejné," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Ivan Gelbič.

Podle Ivana Gelbiče, který je mezi entomology známým odborníkem na komáry, může za šířením asijského komára stát i doprava. "Je otázka, zda se komár šíří, nebo byl něčím převezen. Například komára tygrovaného, který přenáší horečku dengue, na jižní Moravu dostala doprava. Kamioňáci nevydezinfikují kabiny, přijedou, zaparkují a když jsme na parkoviště dávali nádoby se špachtlemi, samičky tam nakladly vajíčka. Tím se potvrdilo, že komár se k nám dostává touto cestou," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz zkušený entomolog.

"Visí otazník nad tím, jakým způsobem se komár na jižní Slovensko dostal. Mohl přijít z Maďarska, kde to není problém, protože se na nížiny může dostat. Může to být transportem i leteckým mostem, je to všechno otevřené. Když se u nás například objevovala malárie, tak byla dvojího typu. Takzvaně turistická, kterou lidé dostali v destinacích, kde se komár vyskytuje. Pak letištní, kdy se na letišti objevil komár, který přiletěl s letadlem a někoho kousl," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ivan Gelbič.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.