Na Václavském náměstí demonstrovaly stovky lidí. Mezi nimi Ilona Csáková, která pochybuje o očkování

Zpěvačka Ilona Csáková při demonstraci
Zpěvačka Ilona Csáková při demonstraci
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 1. 2021

Na pražském Václavském náměstí demonstrovaly dnes odpoledne stovky lidí proti vládním opatřením proti šíření koronaviru. Pražskou demonstraci na Václavském náměstí dnes podpořila i zpěvačka Ilona Csáková (50), která na pódiu zazpívala píseň V dlouhém zatmění. Pro ŹivotvČesku.cz již dříve uvedla, že patří k lidem, kteří mají pochyby o vakcíně proti covid-19. Akci pořádala iniciativa »Jsme lidi, nás nevypnete«. Protest trval zhruba dvě a půl hodiny.

Demonstraci pořádali aktivista Ondřej Březina z webu Politická drbna a Jana Peterková. Účastníci, většinou bez roušek, měli české vlajky. Drželi transparenty s nápisy, že nejsou děti, že je vláda omezuje ve sportovních aktivitách a že chtějí konec vládní šikany. Vyjadřovali se také proti očkování.

Ilona Csáková dlouhodobě bojuje proti opatřením a je skeptická proti očkování. "Domnívám se, že odborníci či pan ministr zdravotnictví by měli předložit či vyvrátit, zda vakcína má vedlejší účinky, o kterých se spekuluje. Nikdo dodnes vlastně neví, jaké vedlejší účinky, o kterých hovořili i propagátoři, jsou. Zkrátka mám pochyby o vakcíně, která je vytvořena za 8 měsíců, když takový proces trvá standardně několik let," řekla pro ŽivotvČesku.cz zpěvačka na začátku prosince s tím, že se nenechá očkovat, dokud nedostane odpovědi na své otázky.

Dohlížející policisté zhruba po hodině začali upozorňovat příchozí na shromáždění, že se již povolená kapacita účastníků naplnila a že se vystavují možnému postihu. Zastavila také vjezd aut z magistrály na Václavské náměstí. "Kvůli počtu účastníků na shromáždění jsme nahlásili svolavatele správnímu orgánu," uvedla ČTK mluvčí pražských policistů Violeta Siřišťová. Policisté ho podle ní ale nejprve upozornili, že porušuje vládní nařízení a dali mu možnost reagovat. Policie řešila i případy lidí s nenasazenými rouškami.

Jiná iniciativa Chcípl PES pořádala protesty v minulých dnech. V pátek například svolala demonstraci před úřad vlády, na které se sešlo kolem 50 lidí. Iniciativa sdružující především restauratéry, kteří nesouhlasí s vládními protiepidemickými opatřeními, vyzvala v minulých týdnech podnikatele, aby přes vládní zákaz své podniky otevřeli. Na pražském Staroměstském náměstí zorganizovala 10. ledna demonstraci, na které se sešly tisíce lidí.

"Za dnešní demonstrací na Václavském náměstí nestojíme a nechceme si přisvojovat zásluhy jiných organizátorů. Jsme mimo Prahu, pomáháme otevřít české hory," řekl ČTK Jiří Janeček ze Chcípl PES.

Lidé mohli na dnešní demonstraci podepisovat petici za rezignaci vlády, kterou podporuje web www.otevrisvoumysl.cz.

Na demonstraci promluvil například nezařazený poslanec Lubomír Volný, který ve Sněmovně odmítl nosit roušku a nedávno tam vyvolal potyčku. Další řečníci, mezi nimi i lékařka nebo duchovní, zpochybňovali nošení roušek, podávání vakcín i omezení ekonomických, společenských a sportovních aktivit.

Podle Unie malých a středních podniků demonstrace situaci podnikatelů nijak neřeší a většina z nich se k této formě protestu nepřidává. "Společně lépe situaci zvládneme, ale jako podnikatelé se vymezujeme proti všem iniciativám, které posílají lidi do davu do ulic, namísto praktického hledání řešení," uvedl předseda spolku Jozef Regec.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.