Naděje a úplně nové informace k variantě omikron. Roman Prymula prozradil závěry, které se dozvěděl od Jihoafričanů

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 12. 2021

Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice. ČR má zatím jediný potvrzený případ. Epidemiolog Roman Prymula (57) po včerejší telekonferenci pro ŽivotvČesku.cz sdělil nové poznatky k variantě, o které se mluví, že by mohla představovat ukončení epidemie. Ohledně nových informací jsou dvě zprávy - jedna příznivá, druhá beze změn. "Stále se zjišťuje, jaké riziko varianta viru omikron představuje," uvedl bývalý ministr zdravotnictví směrem ke klinickým průběhům po nákaze omikronem.

"Včera jsem měl telekonferenci a byli tam také Jihoafričané a testovalo se, jestli standardní testy jak protilátkové tak PCR zachytí tu mutaci a to se potvrdilo, to je zcela nová informace. Na druhou stranu se neví, zda klinické průběhy, které jsou relativně lehčí, budou platit i pro Evropu, protože zatím jsou data více z Jihoafrické republiky, kde je jiné spektrum věkových kategorií, nedá se generalizovat na nás. Kdyby se to potvrdilo, že průběhy budou lehčí, tak to má velký příslib do budoucna, který by mohl vyřešit epidemii. Ale nemůžeme se k tomu upínat," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula. Nová varianta je v souvislosti s šířením poměrně rychlá. Od doby, kdy byl zachycen první izolát, uplynulo přibližně 17 dnů a omikron vytlačil zcela deltu na jihoafrickém území.

Hygienici v České republice zatím neodhalili žádného dalšího nakaženého koronavirovou variantou omikron, který by měl spojitost s nakaženou ženou v letadle z Dubaje, u které se nová varianta viru potvrdila. "Kdyby takové tempo jako v Jihoafrické republice bylo u nás, tak se dá očekávat, že tato varianta by během tří týdnů u nás mohla dominovat. Zatím se jen můžeme dohadovat, zda tu je, či není," dodal pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula s tím, že pokud by skutečně nová varianta viru měla dominantně lehké klinické průběhy, lehce by se tak promořila populace a epidemie by v poměrně krátkém čase skončila.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.