Nakažených v ČR ve čtvrtek ubylo na 99, počet klesl po úpravě i ve středu

Koronavirus - Ilustrační snímek
Koronavirus – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 25. 6. 2021

Testy v Česku ve čtvrtek potvrdily 99 případů koronaviru, v pracovní den jich bylo méně naposledy loni v polovině července. Proti minulému čtvrtku je to o třetinu méně. Počet nově nakažených klesl proti předchozímu týdnu i ve středu, ministerstvo zdravotnictví na svém webu dosud uvádělo růst, čísla ale upravilo. Na 100 tisíc obyvatel připadá za poslední týden méně než sedm případů. V nemocnicích je méně než 80 lidí s nemocí covid-19. Dávku očkování proti covidu-19 ve čtvrtek dostalo víc než 113 tisíc lidí.

Za středu nyní ministerstvo hlásí 109 případů nákazy, tedy o 15 procent méně než o týden dřív. Ve čtvrtek ráno za středu uvádělo 161 nakažených, což bylo o čtvrtinu víc než před týdnem.

Koronavirus se v Česku dosud prokázal téměř u 1,67 milionu lidí, s nákazou zemřelo 30 292 lidí. Denní počty úmrtí se od počátku června drží pod deseti a ve třech dnech včetně středy nezemřel s covidem-19 nikdo. Ministerstvo čísla dodatečně aktualizuje.

Takzvané incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů nákazy v přepočtu na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, se dál snížilo na čtvrtečních 6,6, ve středu bylo 7,1. Zůstává nejnižší od druhé poloviny loňského července. Nejméně se nyní nákaza šíří v Královéhradeckém kraji s incidenčním číslem nižším než jedna, nejhůře je na tom Praha s téměř 16 nakaženými na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden.

Reprodukční číslo, tedy průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, po čtyřech dnech nad 0,8 kleslo pod tuto hranici. K dnešku je na 0,77, ve čtvrtek to bylo 0,83. Šíření epidemie tak dál zpomaluje, což platí při reprodukčním čísle nižším než jedna.

Zatížení nemocnic pacienty s covidem-19 je nejmenší od loňského léta. Hospitalizovaných s koronavirem bylo ke čtvrtku 76 lidí, ve vážném stavu bylo 12 z nich. Ještě v březnu se nemocnice staraly o víc než 9000 covidových pacientů, z nichž přes 2000 byly ve vážném stavu.

S úbytkem potvrzených případů zpomaluje také testování. Antigenních testů ve čtvrtek proti předchozímu týdnu ubylo o víc než třetinu na zhruba 102 tisíc, počet testů metodou PCR se snížil o pět procent na asi 27 tisíc. Preventivní testy nadále ukazují méně než jednu desetinu procenta nakažených. Nižší než procento zůstává pozitivita u diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky.

Lidé v Česku ve čtvrtek dostali 113 314 dávek očkování proti covidu-19, o týden dřív to bylo víc než 119 000. Zdravotníci dosud dali 7,69 milionu dávek. Většina používaných vakcín je dvoudávková, hotové očkování má téměř 2,9 milionu lidí. Alespoň jednu dávku od počátku vakcinace koncem loňska dostalo 4,82 milionu lidí.

Epidemie covidu v Česku druhý den v řadě zrychlila. Ve středu přibylo 2403 potvrzených pří...

Přes zpomalování šíření nákazy epidemiologové varují před rozšířením delta mutace koronaviru, která je nakažlivější než běžný virus. Státní zdravotní ústav (SZÚ) dosud potvrdil 96 případů delty, v Libereckém kraji má podezření na její komunitní šíření. Počet případů této mutace dříve označované jako indická se za týden zhruba ztrojnásobil.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.