Narozeniny Terezy H. za mřížemi. Odvolací soud v druhé polovině června, říká mluvčí MZV. Promluvila o amnestii

Češka Tereza H. v Pákistánu
Češka Tereza H. v Pákistánu
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 5. 2021

Pašeračka Tereza Hlůšková, která byla v Pákistánu odsouzena na 8 let a 8 měsíců ve vězení poté, co u ní celníci našli téměř 10 kilogramů heroinu, slaví narozeniny. Už potřetí tak tento den tráví bez svých blízkých a za mřížemi, naděje na dřívější propuštění ale neztrácí. Netrpělivě čeká na odvolací soud, přesto je jisté, že z vězení se v nejbližší době nedostane. "Co se týče případné amnestie, nemáme žádné informace o tom, že by tato varianta byla na stole," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Ministerstva zahraničních věcí České republiky Zuzana Štíchová.

Tereza Hlůšková, která se provinila pokusem o pašování téměř 10 kilogramů kokainu, tráví už třetí narozeniny za mřížemi v Pákistánu. U příležitosti Svátku přerušení půstu jí byl před několika dny trest snížen o měsíc, pašeračka ale stále doufá, že se na svobodu podívá co nejdříve.

Na odvolací soud čeká Hlůšková jako na smilování už několik měsíců. Brzdy tkvěly například ve stávce soudců nebo v pandemii koronaviru. Nyní už má termín stanovený na červen, ale ani ten není stoprocentní. "Odvolací soud by případ české občanky měl projednat v druhé polovině června. Datum je ale orientační vzhledem k rozsáhlým epidemiologickým opatřením, která v Pákistánu platí," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Ministerstva zahraničních věcí České republiky Zuzana Štíchová.

Není jisté, jak odvolací soud dopadne, je ale velmi nepravděpodobné, že by soud rozhodl o okamžitém propuštění. 25. narozeniny české pašeračky proto zřejmě nejsou poslední, které tráví v pákistánské věznici. "Co se týče případné amnestie, nemáme žádné informace o tom, že by tato varianta byla na stole," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz Zuzana Štíchová.

"Zastupitelský úřad zůstává s Češkou v pravidelném kontaktu, zprostředkovává korespondenci a poskytuje další konzulární pomoc," doplnila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.