Nárůst počtu případů covidu v ČR ve středu dál zrychloval. Reprodukční číslo je na hodnotě 1,11

Covid-19 - Ilustrační snímek
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Redakce |
[email protected]
Publikováno: 12. 8. 2021

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku ve středu dále zrychloval. Přibylo 223 nakažených koronavirem, což bylo téměř o desetinu více než před týdnem. Rostl také podíl nově zaznamenaných případů nemoci na počtu provedených testů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Tzv. reprodukční číslo je už pátý den v řadě nad hodnotou jedna, což značí zrychlování epidemie. Také vzrostlo incidenční číslo, kterým se stát řídí při určování protiepidemických opatření.

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, bylo k dnešku na hodnotě 1,11. Mírně tak kleslo, ve středu činilo zhruba 1,13. Takzvané incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel, dnes stouplo ze středečních 11 na 12. Původně ministerstvo už ve středu uvádělo, že incidenční číslo stouplo na 12, dnes ale středeční údaj revidovalo.

Incidenční číslo k dnešku rostlo nebo stagnovalo ve většině regionů. Výrazně stouplo oproti středě třeba v Karlovarském kraji, a to o polovinu z šesti na devět případů za týden na 100.000 obyvatel. Nejhorší zůstává situace v Praze s 26 případy. Nejnižší je naopak stále incidenční číslo ve Zlínském kraji s pěti případy a na stejnou úroveň se číslo dostalo také v Královéhradeckém kraji.

Zatímco nárůst počtu případů covidu-19 zrychluje, počty provedených testů se snižují. Minulý týden ve středu bylo PCR testů provedeno zhruba 31.000 a antigenních testů 53.000, kdežto tento týden ve středu jen 29.000 PCR testů a 48.000 antigenních.

Podíl zaznamenaných případů covidu-19 na počtu provedených testů proto roste. U preventivních a plošných testů, které tvoří většinu prováděných testů, podíl odhalených případů nákazy vzrostl z 0,10 procenta za předchozí středu na 0,13 procenta. Podíl pozitivních stoupl také u epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, a to z 0,60 na 0,69 procenta. U tzv. diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, podíl pozitivních stagnoval na 2,03 procenta.

Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, byl ve středu podobný jako před týdnem. Předchozí středu bylo hospitalizovaných 51 a tento týden ve středu 53, z toho 15 ve vážném stavu.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno asi 1,68 milionu případů nemoci a zemřelo 30.372 lidí s covidem-19. Za posledních sedm dní byli podle ministerstva zaznamenáni tři zemřelí s covidem-19.

Očkováno proti covidu-19 bylo ve středu 49.966 lidí, přibližně o tisícovku více než před týdnem. V posledních týdnech ale denní počty očkovaných postupně klesají. Zatímco v polovině července bylo ve všedních dnech očkováno ještě skoro 100.000 lidí denně, tento a minulý týden už bylo očkovaných jen kolem 50.000 za den. Dávek vakcín bylo v Česku podáno od začátku očkování loni v prosinci celkem 10,8 milionu a přes 5,2 milionu lidí bylo plně naočkováno.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.