NATO má zbraně, ale nemá zásoby. Bez USA by nastal problém, říká Kraus

Severoatlantická aliance sice disponuje moderními technologiemi a dostatečnými počty vojenské techniky, ovšem podle bezpečnostního analytika a politologa Josefa Krause evropské státy dlouhodobě podceňují klíčovou oblast - tou jsou zásoby spotřebního materiálu. V rozhovoru pro redakci ŽivotvČesku.cz upozornil na to, že většina armád stále funguje v takzvaném »mírovém režimu«, který by v případě ozbrojeného konfliktu nemusel obstát. A to je důvod, proč je v součanosti nutné do »zbrojení více investovat«.
Podle Krause by měl být prvním krokem důsledný nákup a skladování munice, náhradních dílů, výstroje pro vojáky, leteckého paliva a dalších základních prostředků, které jsou v současnosti poddimenzované, protože byly budovány s výhledem na dlouhodobý mír. Současná bezpečnostní situace v Evropě ale podle Krause vyžaduje přehodnocení těchto předpokladů.
"Má smysl výrazněji investovat do obrany, ale to automaticky neznamená nakupovat desítky tanků či letadel. Mnohem efektivnější by bylo zaměřit se na vytváření dostatečných zásob spotřebního materiálu, který je pro chod ozbrojených sil nezbytný. Jako první krok bych považoval systematické naskladnění munice a podobného vybavení. Když se podíváme na papírové možnosti členských států NATO, vidíme, že technikou i počty na tom nejsou špatně. Co ale zásadně chybí, jsou skladové zásoby, a to nejen munice, ale také náhradních dílů, výzbroje a výstroje běžných vojáků, leteckého paliva a dalších klíčových položek," vylíčil pro ŽivotvČesku.cz zkušený bezpečnostní analytik.
Otázka soběstačnosti evropských členů NATO je stále aktuálnější, a to zejména v kontextu vývoje pohledu USA na Evropu, a také vývoje války na Ukrajině.
Rétorika prezidenta Donalda Trumpa dlouhodobě naznačuje možnost omezení angažovanosti USA v Evropě. Pokud by k tomu došlo, evropské armády by podle Krause nemusely být připraveny ani na základní logistickou soběstačnost.
"Dnes jsou tyto zásoby nastaveny na mírový provoz, jenže v aktuálním bezpečnostním prostředí už nemáme jistotu, že mír skutečně vydrží. A pokud by se státy NATO ocitly v situaci, kdy by musely bez pomoci Spojených států vést vojenskou operaci, právě nedostatečné zásoby by mohly představovat zásadní problém, který je nutné řešit prioritně," dodal pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní analytik a politolog Josef Kraus.
V březnu česká vláda uvedla, že rozhodla o tom, že bude od příštího roku postupně každoročně navyšovat výdaje na obranu o 0,2 procentního bodu HDP až do roku 2030. "To znamená, že od roku 2026 budou prostředky, které půjdou na obranu, ve výši 2,2 procenta HDP a v roce 2030 budeme vydávat na obranu 3 procenta HDP," uvedl premiér Petr Fiala na webu vlády.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.