Návod, jak snížit riziko nákazy v MHD či v zaměstnání. 5 zásadních kroků podle Jaroslava Flegra

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 2. 2021

Vzhledem k možnému dopadu na další šíření nových variant viru je podle metodického pokynu třeba věnovat také zvýšenou pozornost rizikovým kontaktům. Za ty hygiena považuje například sociální, zdravotnické nebo pedagogické pracovníky nebo školní kolektivy. Řada lidí má obavy z toho, že postupně dominující britskou mutací, která se rozmáhá v Česku, se nakazí. Evoluční biolog Jaroslav Flegr (62) vybral pro ŽivotvČesku.cz pět zásadních doporučení, jak eliminovat rizikový kontakt.

Nová mutace je podle odborníků o 30 až 70 procent nakažlivější. Stejně jako proti předchozí by proti ní měla platit současná opatření omezující setkávání lidí, zakrývání úst a mytí či dezinfekce rukou. Podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je ale třeba je ještě více dodržovat a místo roušek doporučil nosit respirátor FFP2.

Podle evolučního biologa z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jaroslava Flegra se dá nákaze za splnění určitých podmínek předcházet.

1 - Omezit fyzické kontakty na minimum. Přibližovat se k co nejmenšímu počtu lidí. Stanovit si cíl nesetkat se během týdne s více než deseti lidmi na vzdálenost menší než dva metry po dobu delší než 30 vteřin. Sociální kontakty naopak maximalizovat pomocí telefonátů a videokonferencí. 

2 - V přítomnosti jiných osob vždy nosit kvalitní a správně nasazený respirátor minimálně třídy FFP2, a to samé vyžadovat od těchto osob.

3 - V zaměstnání pravidelně a často větrat. Nepřetápět a udržovat relativní vlhkost v místnosti nad 40 procenty. Když je to možné, pracovat co nejvíce z domova.

4 - Přepravu v MHD minimalizovat a vždy mít co nejlepší respirátor - minimálně třídy FFP2. Ničeho se nedotýkat a ihned po přepravě si velmi pečlivě mýdlem či desinfekcí umýt ruce.

5 - Mít dostatek odpočinku a spánku, konzumovat doporučené množství vitaminů a rybího tuku (omega mastné kyseliny) a chodit na vzduch a na sluníčko. Dělat si pravidelně radost - i kousek hořké čokolády nebo pěkný film zlepší náladu a tím odolnost proti nákaze.

V současnosti mohou hygienici nařídit karanténu bez ohledu na použití ochrany dýchacích cest v době kontaktu s pozitivním. Za náležitou ochranu dýchacích cest se už nepovažuje improvizovaná ochrana nosu a úst například šálou, šátkem či látkovou rouškou. Lidé by měli používat jednorázovou roušku či respirátor. Vyplývá to z metodického pokynu hlavní hygieničky Jarmily Rážové krajským hygienickým stanicím. České televizi dále řekla, že vypadla i podmínka minimální doby kontaktu s pozitivně testovaným 15 minut.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.