Nebezpečný predátor: Sršeň asijská bude v Česku pravděpodobně příští rok, říká odborník

Ilustrační snímek - Sršeň asijská
Ilustrační snímek – Sršeň asijská
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 8. 2020

Na naše území se blíží obávaná sršeň asijská. Vlivem teplot a její schopnosti přizpůsobovat se, se podle odborníka v České republice objeví už v nadcházejícím roce. Riziko představuje zejména pro včelstva, uvedl odborník Tomáš Melichar.

"Už byla zachycena v Bavorsku, kde se jí postupně začíná dařit. Pravděpodobně už příští rok vlivem klimatu se s ní začneme potkávat v Česku," řekl pro ŽivotvČesku.cz Tomáš Melichar, člen České společnosti entomologické při České akademii věd.

Pokud vám nahání strach sršeň typická pro Českou republiku, rozhodně ta asijská je představuje větší nebezpečí. Je totiž agresivnější. Pokud jde o konkrétní význam nebezpečí, tak jde zejména o útoky na lidi, kteří se přiblíží jejímu hnízdu. Jinak určitě o žádné větší nebezpečí nejde.

"Sršeň asijská nepředstavuje takové riziko pro lidi, jak si mnozí myslí, a to v rámci běžného života. Pokud jí člověk nic nedělá, nepřibližuje se jejímu hnízdu a podobně, nic by se stát nemělo. Jde ale o predátora, který dokáže likvidovat včelstva a to je pochopitelně velké riziko," upřesnil Melichar s tím, že sršni asijské prospívají vyšší teploty.

Sršeň asijská se objevila v Evropě v roce 2004. Tehdy ji objevil Jean Haxaire z Francie. Během prvních roků se šířila rychlostí 100 kilometrů za rok. Rychlost postupu se postupně snížila. V tuto chvíli se pohybuje na území Bavorska a odborníci se shodují, že se brzy dostane na území České republiky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.