Nebojím se, že se nemocnice zaplní lidmi s postcovidem, míní Milan Kubek. Upřesnil však varovné příznaky

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 7. 2021

Vývoj epidemie v Česku měl ještě donedávna příznivý vývoj a nechával odborníky i společnost v klidu. Ale s rozvolněním opatření a cestováním se začala epidemická situace postupně zhoršovat. Stále více pacientů pak navštěvuje lékaře a plní kapacity nemocnic kvůli tzv. postcovidovému syndromu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka (53) může mít řadu projevů. "Je to celá široká paleta příznaků, kdy některé jsou dobře objektivizovatelné, jako třeba zhoršení funkce plic nebo slabost," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

I po prodělání onemocnění covid-19 mohou přetrvávat problémy, které jsou pro člověka velmi nepříjemné a zasahují do jeho každodenního života. Přibývá pacientů, kteří se s podezřením na tzv. postcovidový syndrom vydávají do ordinací lékařů a do nemocnice.

"Postcovidový syndrom má širokou paletu příznaků, kdy některé jsou dobře objektivizovatelné jako třeba zhoršení funkce plic nebo slabost. Jiné jsou pak hůře zdokumentovatelné, ať už se jedná o nejrůznější bolesti hlavy, poruchy paměti nebo poruchy spánku. Dále mohou nastat orgánová postižení například srdce. Je toho hodně," vyjádřil se Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že největší nebezpečí je, pokud by se na podzim epidemie rozjela.

"Důvodem by mohlo být to, že budeme mít stále velké množství neoočkovaných lidí. Rychlost očkování u nás je stále pod průměrem Evropské unie, máme 35 procent plně očkovaných, což je hrozně málo. Zadruhé by se mohla objevit nějaká varianta viru, která by nebyla na očkování dostatečně citlivá – to by byl velký malér. Toho, že by se nemocnice zaplnily pacienty s postcovidovým syndromem, se neobávám," zhodnotil nedávno znovuzvolený prezident České lékařské komory (ČLK) pro ŽivotvČesku.cz.

Podle jeho slov je na tom Česko špatně s očkováním, o které mnoho lidí nemá zájem. "Hlavním důvodem je podle mě fakt, že lidé podléhají fámám a dezinformacím, které se ohledně očkování šíří. Někteří lidé mají sobecký postoj, že pokud se naočkuje dost ostatních, tak ho ochrání. Lidé mají pocit, že se jich nějaký závažný průběh onemocnění netýká, což také není pravda. Pak by bylo správné vytvořit nějakou pořádnou kampaň na očkování, ale tady se politici věnují spíše svým volebním kampaním. Nicméně vláda zase tak špatně na situaci nereaguje, například očkovací centra, kam může přijít kdokoli, jsou určitě správnou cestou," uzavřel Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.


Za celou dobu epidemie ministerstvo zdravotnictví eviduje 1 669 496 pozitivních případů koronaviru, z toho za nedělí 11. července jich přibylo 147. Aktuální počet hospitalizovaných se drží na 25 a potvrzených případů za poslední týden na 100 000 obyvatel je 13. Počet vykázaných očkování dosáhl 8 966 562, k nim se přidalo dalších 29 715 za včerejší den.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.