Nedělní odpoledne jako osudný čas. Záchranáři během něj nejčastěji vyjíždějí k dětem

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Twitter ZZS HMP
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 6. 2020

Neděle je dnem, kdy záchranáři nejčastěji vyjíždějí k případům, ve kterých figurují děti. Důvodem je, že i když den o klidový den, rodiče právě v neděli nejčastěji ztrácejí pozornost ke svým potomků. Nejčastějším důvodem, kdy jihomoravští záchranáři musejí zasahovat u nejmenších pacientů, jsou úrazy. Za rok 2019 vyjeli k dětem v 7366 případech, z toho 4859 dětí bylo mladších dvanácti let.

"Toto číslo v letech mírně roste. Výjezdů k dětským pacientům přibývá v létě, což souvisí s větší aktivitou lidí. Bylo dobře patrné že teď, v době karantény, kdy lidé trávili hodně času doma, výjezdů k dětským úrazům výrazně ubylo. Nejčastěji ke zraněným dětem vyjíždíme v neděli odpoledne, kdy lidé sice více odpočívají, ale také věnují dětem méně pozornosti a méně na ně dohlížejí," uvedla ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová na tiskové konferenci.

Statistiky dále uvádějí, že mimo úrazů vyjeli záchranáři v 516 případech k dětem s horečkou. Kolaps dítěte řešili 353krát.

Hodně stresu a obav

Často jde o stresovou situaci nejen u dětí. "Plačící dítě představuje stres, často je třeba hodně přesvědčování a uklidňování, než je malého pacienta možné vůbec vyšetřit. I proto jsme dnes představili nového maskota, plyšového pejska záchranáře, který bude malým pacientům pomáhat obtížnou situaci zvládat," dodala ředitelka Hana Albrechtová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.