Nedělních 197 nakažených je nejméně za druhý víkendový den od 23. srpna

Covid-19 - Ilustrační snímek
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 24. 5. 2021

Laboratoře v neděli v Česku potvrdily 197 případů koronaviru, za druhý víkendový den nejméně od 23. srpna. Je to také zhruba o čtvrtinu méně než před týdnem. Takzvané incidenční číslo, které udává počet nově nakažených na 100.000 obyvatel za poslední týden, zůstalo na 47, což je nejméně od počátku srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zdravotníci v neděli rozdali 29.660 dávek očkování proti nemoci covid-19, za neděli nejvíce od počátku vakcinace na konci loňska. Dávek dosud aplikovali víc než 4,658 milionu, u většiny používaných vakcín jsou k dokončenému očkování potřeba dvě. O vakcínu proti covidu-19 se ode dneška mohou přes web ministerstva zdravotnictví hlásit lidé ve věku 35 až 39 let.

Z regionů je na tom podle incidenčního čísla nejhůře Zlínský kraj s 69 nakaženými na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, naopak nejlépe Karlovarský kraj s 15 případy. Incidenční číslo využívá vláda jako podklad ke zmírňování protiepidemických opatření podle naplánovaných balíčků.

Celorepublikové reprodukční číslo, které udává rychlost šíření epidemie, se čtvrtý den drží na hodnotě 0,7. Pokud je menší než jedna, což platí od poloviny dubna, epidemie zpomaluje. Od počátku loňského března, kdy se v ČR objevily první případy koronaviru, se nákaza prokázala u 1,658 milionu lidí. S covidem-19 zemřelo 30.028 lidí.

Vláda s ustupováním epidemie postupně ruší omezení zavedená proti šíření nákazy. Ode dneška se naplno obnovila prezenční výuka na středních a vysokých školách a plně opět fungují také základní školy, na kterých se dosud žáci na druhém stupni v polovině krajů střídali po týdnu ve škole a doma. Po více než pěti měsících dnes pro rekreační účely znovu otevřely hotely, penziony a další ubytovací zařízení.

Letní vlna covidu v Česku druhým týden v řadě zpomaluje. Testy potvrdily za posledních sed...

Vnitřní prostory mohou ode dneška znovu pro diváky otevřít také divadla, kina, koncertní sály a třeba také cirkusy, zoologické a botanické zahrady. Ve vnitřních sportovištích může cvičit najednou 30 lidí místo dosavadních deseti. Všechna uvolnění doprovázejí další podmínky týkající se kapacity prostorů, zakrývání nosu a úst nebo testů na koronavirus, případně očkování.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.